wymiana-akumulatora
6 września 2016

Kategoria:
Motoryzacja

Wymiana akumulatora – podstawowe zasady

Energia jest potrzebna do zasilania wielu urządzeń i pojazdów. Za jej dostarczenie w samochodzie odpowiedzialny jest akumulator, który gromadzi energię potrzebną do rozruchu układu elektrycznego. Może się jednak zdarzyć, że potrzebna będzie jego wymiana. Jakie objawy wskazują na konieczność takiej operacji i jakie są jej podstawowe zasady?

Kiedy należy wymienić akumulator?

Żywotność akumulatora ma swój kres. Wszystko zależy od kilku czynników, wśród których najważniejsze to: częstotliwość jazd oraz długość pokonywanych tras, ponieważ jeżeli są one krótkie, to akumulator nie jest wystarczająco doładowywany.

Oznaką rozładowywania się baterii są np. wolniejsze obroty silnika podczas jego uruchamiania ze względu na dostarczanie przez akumulator zbyt małej ilości prądu. Innym zaobserwowanym objawem może być słabsze świecenie reflektorów przy włączonym silniku. W tym przypadku również należy pomyśleć o nowej baterii, zwłaszcza gdy ładowanie prostownikiem przynosi krótkotrwały efekt.

Przyczyną rozładowania może być również wadliwa instalacja elektryczna. Należy wtedy sprawdzić pobór prądu po włączeniu silnika, a także napięcie w instalacji – jeżeli oscyluje ono między 13,8 a 14,8 V, wszystko jest w porządku. W przypadku niższych wartości należy mieć świadomość, że uszkodzona została instalacja lub sam alternator.

Przy zakupie nowego akumulatora należy wziąć pod uwagę jego parametry (najlepiej, aby były one zgodne z zaleceniami producenta).

Jak prawidłowo wymienić akumulator?

Mimo rozwoju technologii i coraz większych możliwości niektórych urządzeń, a także samochodów, wymiana akumulatora powinna odbywać się według ustalonych zasad – przypomina doradca klienta firmy Bat Profi, która zajmuje się sprzedażą akumulatorów rozruchowych, przemysłowych oraz żelowych. Najpierw należy wyłączyć silnik i elektroniczne źródła zasilania w pojeździe. Należy upewnić się, że nie występuje ryzyko zwarcia przez narzędzia, a następnie odłączyć biegun minusowy z wymienianego akumulatora, zdjąć zaślepkę z nowego i wykorzystać ją do biegunów akumulatora. Następnie wystarczy oczyścić kable przyłączeniowe i nasmarować bieguny nowego akumulatora. Oczywiście przy montażu należy pamiętać, aby najpierw podłączać biegun dodatni, aby uniknąć wystąpienia zwarcia. Jeżeli wszystkie przyłącza są prawidłowo podłączone, można uruchomić silnik i sprawdzić działanie nowego akumulatora.