14 maja 2019

Kategoria:
Motoryzacja

Wyjazd do Niemiec. Jaki środek transportu wybrać?

Czy często podróżujesz do Niemiec w celach prywatnych lub zawodowych? A może po raz pierwszy w życiu wybierasz się za naszą zachodnią granicę? Niezależnie od tego, jak często i w jakim celu wyruszasz, z pewnością rozglądasz się za najbardziej dogodnym sposobem dojazdu. Pociąg, samochód osobowy, a może bus z kierowcą? Sprawdzamy, jakie są wady i zalety poszczególnych rozwiązań.

Pociąg – wygodnie i bezproblemowo?

PKP Intercity oferuje komfortowe przewozy międzynarodowe. Nowoczesne, wygodne pociągi kuszą wielu pasażerów, a nawet skłaniają zaciekłych miłośników czterech kółek do przesiadania się na środki linii kolejowej. Pociągiem bez problemu i szybko dostaniesz się np. do Berlina. Co istotne, także opłata za przejazd jest atrakcyjna – zwłaszcza, jeśli przysługuje Ci zniżka lub rezerwujesz podróż ze sporym wyprzedzeniem (na przykład miesięcznym). Warto „polować” na okazje, bo można zaoszczędzić nawet do kilkudziesięciu złotych na bilecie.

Niestety podróżowanie pociągiem ma też swoje ciemne strony. Przede wszystkim pojawia się problem związany z przesiadkami. Rzadko kiedy połączenia obejmują trasę „od – do”. Musisz się liczyć co najmniej z jedną przesiadką – albo z innego pociągu, albo z autobusu.
A przecież bieganie z bagażami nie należy do najprzyjemniejszych aktywności.

Własne, czyli najlepsze? Samochodem do Niemiec

Wiele osób uważa, że własny samochód stanowi najlepszy z możliwych środków transportu. W końcu znika problem przesiadek, jedziesz we własnym tempie, zatrzymujesz się na postój w dowolnym momencie, a z głośnika dochodzi ulubiona muzyka. Ale czy na pewno podróżowanie samochodem do Niemiec to najbardziej dogodna opcja?

W kontekście planowania podróży „na własną rękę” często zapomina się o z pozoru trywialnych kwestiach, które mogą urosnąć do rangi poważnych problemów. Mowa tutaj choćby o stanie technicznym pojazdu. Niekiedy się go bagatelizuje. Tymczasem regularne przeglądy, sezonowe „odświeżanie” pojazdu, stosowanie dobrej jakości płynów i wymiana części, to absolutna podstawa. Jeśli o to nie zadbasz, na dłuższej trasie może zaskoczyć Cię awaria. Co robić w takiej sytuacji? Rodzą się kolejne problemy: ubezpieczenie, laweta, załatwianie dojazdu alternatywnego. Czy chcesz sobie fundować coś takiego w drodze na wymarzony urlop lub spiesząc się do pracy?

Nie zapominaj też o tym, że na miejscu musisz gdzieś zaparkować. To również generuje koszty i zajmuje cenny czas.

Bus do Niemiec – opcja idealna?

Ostatnim, najbardziej rekomendowanym rozwiązaniem będzie wynajem busa do Niemiec wraz z kierowcą. To bezpieczna, szybka i pewna alternatywa dla podróżowania pociągiem lub samochodem osobowym.

Przede wszystkim, profesjonalne firmy, takie jak AV Busy, dysponują sprawdzoną flotą, a zatrudnieni kierowcy legitymują się niezbędnymi licencjami. Wynajmowane pojazdy cechują się znakomitym stanem technicznym, więc ryzyko wystąpienia niespodziewanej usterki na trasie jest niewielkie.

W ten sposób ograniczasz również ryzyko spóźnienia się na miejsce, bo zawodowy kierowca lepiej zna trasę od przeciętnej osoby prowadzącej pojazd w celach prywatnych, zwłaszcza jeśli ta osoba po raz pierwszy jedzie autem do Niemiec. Nie musisz również martwić się
o przesiadki. Bez zbędnych niedogodności dostaniesz się pod wskazany adres.

Co ważne, nie ponosisz również dodatkowych kosztów związanych z postojem.