mechanik samochodowy
28 kwietnia 2017

Kategoria:
Motoryzacja

Jak wybrać dobry warsztat samochodowy?

Poważna awaria silnika, a może jedynie drobna usterka? Każdy kierowca musi co jakiś czas odwiedzić warsztat samochodowy. Jak wybrać najlepszy serwis spośród tak wielu dostępnych na rynku?

Złośliwość rzeczy martwych

Wielu z nas uwielbia motoryzację i zachwyca się wszystkim, co jest związane z czterema kółkami. Ryk silnika, moc, którą czujesz po wciśnięciu pedału gazu oraz radość z pokonywanych kilometrów – nie da się tego porównać z niczym innym. Prowadzenie pojazdu to nie tylko metoda dojazdu do pracy czy szkoły – często to także chwila relaksu, a dla niektórych nawet styl życia.

Niestety nawet najnowocześniejszy i najlepszy samochód ma jedną wadę – prędzej czy później ulegnie choćby drobnej usterce. Oczywiście im bardziej wiarygodny i renomowany producent, tym do takich sytuacji dochodzi później i rzadziej. W końcu jednak przychodzi ten trudny moment, kiedy należy udać się do serwisu czy warsztatu samochodowego. Jak wybrać najlepszy?

Najdroższy nie znaczy najlepszy

Po pierwsze Twoim najważniejszym kryterium nie powinna być cena. Nie jest regułą, że każdy serwis, w którym zapłacisz niewiele, nie oferuje usług wysokiej jakości. Podobnie też nie funkcjonuje to w odwrotną stronę – wydanie dużej gotówki w warsztacie nie jest tożsame z doskonałą naprawą.

Oczywiście zazwyczaj faktycznie miejsca o lepszej renomie, czy zatrudniające prawdziwych fachowców, posiadają bardziej wygórowane cenniki, ale nie możesz tym faktem kierować się w pierwszej kolejności. Raczej należałoby rozważyć, czy za serwis o danej jakości lub klasowe części jesteś gotów zapłacić wyznaczoną sumę, czy też wolisz odwiedzić warsztat oferujący tańsze części zamienne.

Sprawdź lokalizację warsztatu z Xperia XA

Ważnym składnikiem dotyczącym wyboru serwisu samochodowego jest jego lokalizacja. Każdy woli przecież udać się do warsztatu, do którego nie trzeba pokonywać wielu kilometrów. Tym bardziej, że miejsc oferujących tego typu usługi jest naprawdę dużo, zapewne więc w promieniu kilku kilometrów masz chociaż 2 lub 3 punkty, które warto odwiedzić w perspektywie zbliżającej się naprawy.

Aby szybko znaleźć warsztat samochodowy, można skorzystać z aplikacji mobilnych, dostępnych między innymi na jakościowy telefon Xperia XA, jak choćby Google Maps czy Targeo. Wystarczy, że wpiszesz tam wybraną frazę, np. „warsztat samochodowy”, a wyniki wyszukiwania zostaną natychmiast wyświetlone. W ten sposób sprawdzisz, który punkt jest zlokalizowany najbliżej Ciebie, jak do niego dojechać oraz jakie są jego godziny pracy.

Funkcja ta jest szczególnie praktyczna podczas nagłej awarii. W niektórych sytuacjach bowiem musisz dojechać do serwisu jak najszybciej. Jeżeli do usterki dojdzie na wakacyjnym wyjeździe lub w innej sytuacji, w której znajdujesz się daleko od domu, w ciągu zaledwie kilku chwil poznasz wszystkie możliwości serwisowe w najbliżej okolicy.

Przede wszystkim  opinie

Choć wszystkie wyżej wymienione czynniki są istotne, bezsprzecznie kluczowym i najważniejszym są opinie użytkowników. Dzięki nim dowiesz się, jakie są wrażenia i relacje osób, które z usług danego serwisu już korzystały. Przeczytaj ich co najmniej kilka, aby mieć pewność ostatecznej decyzji.

Opinie użytkowników znajdziesz w wielu miejscach. Często są one widoczne nawet na ogólnodostępnych forach. Wystarczy wpisać w okno wyszukiwarki nazwę warsztatu wraz ze słowem „opinie”. Znajdują się także na profilach zakładów w mediach społecznościowych i to tu często są najaktualniejsze.