29 sierpnia 2019

Kategoria:
Motoryzacja

Wybór pierwszego motocykla. Na co zwrócić uwagę?

Jazda na motocyklu to nie tylko sposób przemieszczania się; dla wielu osób jest to styl życia oraz synonim wolności. Niestety, aby „stalowy rumak” mógł służyć w rozmaitych celach i stał się częścią życia, trzeba dokonać właściwego wyboru motocykla. Czym kierować się podczas zakupów? Na co zwracać uwagę kupując pierwszy motocykl? Sprawdź, aby nie popełnić częstych błędów.

Wybór pierwszego motocykla – marzenia kontra rzeczywistość

Osoby przygotowujące się do zakupu swojego pierwszego motocykla, zwykle wiedzą, czy chcą kupić motocykl turystyczny, motocykl sportowy, efektownego Choppera lub Cruisera czy idealnego do jazdy w terenie Enduro.

W większości przypadków wybór motocykla kierowany jest marzeniami, których realizacja często utrudnia obiektywne podejście do sprawy zakupu i może stwarzać wiele problemów podczas pierwszych jazd oraz późniejszego korzystania ze swojego nowego nabytku. Z tego względu warto brać pod uwagę także inne kryteria, które pozwolą dopasować motocykl do potrzeb oraz stylu życia jego właściciela.

Motocykl to coś więcej niż jedynie pojazd. Każdy jednoślad posiada własne „ja”, które powinno współgrać z „ja” jego właściciela, bo tylko wówczas człowiek oraz maszyna stworzą jedność i wspólnie dotrą do wyznaczonego celu – wyjaśnia ekspert z firmy ILEX z Poznania.

Kryteria wyboru pierwszego motocykla

Motocykl powinien zostać dopasowany do stylu życia oraz stylu jazdy jego właściciela. Wiele zależy też od warunków fizycznych przyszłego motocyklisty oraz ewentualnych ograniczeń, które sprawią, że wymarzona maszyna będzie stała w garażu, bo jazda na niej okaże się niemożliwa np. ze względu na złe dopasowanie motoru do wzrostu lub posiadanej siły fizycznej.

Po pierwsze: styl jazdy oraz rodzaj terenu, na którym będzie użytkowany motocykl

Wbrew pozorom, nie na każdym motocyklu przejedziemy wygodnie setki kilometrów oraz sprawdzimy swoje siły podczas jazdy w terenie. Styl jazdy i teren, po którym chcemy się poruszać to jedne z ważniejszych kryteriów wyboru pierwszego motocykla. W sytuacji, gdy nie możemy się zdecydować, zawsze pozostaje opcja wyboru uniwersalnej maszyny.

Po drugie: łatwość prowadzenia motocykla

Pierwszy motocykl powinien być łatwy w prowadzeniu, aby można było zdobywać na nim niezbędne doświadczenie. Wybór zbyt dużego, ciężkiego lub niedopasowanego do posiadanej sylwetki motocykla to pierwszy krok do utrudniających cieszenie się jazdą problemów z jego prowadzeniem.

Po trzecie: wygląd oraz charakter

Tak, pierwszy motocykl powinien cieszyć oko. Musi podobać się swojemu właścicielowi i powinien współgrać z jego oczekiwaniami oraz charakterem.