Część do samochodu
9 lutego 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Wybór części do samochodu – oryginalne czy zamienniki?

Wybór części samochodowych należy poprzedzić uzyskaniem fachowego doradztwa. Tylko sprawdzone elementy przyczynią się bowiem do poprawnego funkcjonowania auta. Wiele osób decyduje się na oszczędność związaną z kupnem części będących tańszymi zamiennikami oryginalnych komponentów. Czy takie rozwiązanie się opłaca i czy zamienniki pozytywnie wpłyną na funkcjonowanie samochodu?

Oryginalne części zamienne do samochodu

Oryginalne części samochodowe są najbardziej polecaną opcją podczas wyboru komponentów do naprawy auta. Takie produkty mają niezbędne certyfikaty i zostały wykonane zgodnie ze standardami najlepszych światowych producentów.

Użytkownicy poszukujący najlepszej jakości najczęściej wybierają więc części właśnie z tej grupy. Wadą takiego rozwiązania jest jednak zazwyczaj wysoka cena, która nie każdemu posiadaczowi auta jest na rękę. Jakie rozwiązanie powinni więc wybrać klienci decydujący się na oszczędność?

Zamienniki części samochodowych klasy Premium oraz niższej jakości

Zamienniki części samochodowych klasy Premium to komponenty dopasowane do konstrukcji auta. Ich produkcja odbywa się często na tych samych liniach montażowych, których używa się do wyrobu oryginalnych podzespołów. Od oryginałów odróżnia je najczęściej jedynie brak konkretnej marki samochodowej na opakowaniu lub wierzchniej powierzchni części.

Choć jakość tych komponentów jest na ogół zadowalająca – ich cena jest najczęściej niższa nawet o 60%. Nie dziwi więc fakt, że użytkownicy aut często wybierają właśnie tę tańszą, choć często mniej wytrzymałą opcję.

Na rynku istnieją także zamienniki najniższej klasy. Takie podzespoły najczęściej jednak również muszą spełniać wymogi bezpieczeństwa i posiadać określone certyfikaty. Wybór najtańszej opcji nie zawsze musi więc skutkować szybszą awarią – jednak w tej kwestii zawsze warto poradzić się specjalisty. Aby wybrać dobre części zamienne i uzyskać fachową opinię, warto wybrać Hurtownię Motoryzacyjną S-Auto z Wrocławia.

Co więc wybrać: zamienniki czy oryginały?

Kwestię tę warto przemyśleć pod względem trwałości naprawy oraz bezpieczeństwa naszego auta. Specjaliści nie przekonują, że tańsze części dorównują oryginalnym. Jednak w przypadku chęci lub konieczności poniesienia oszczędności, warto wybrać właśnie zamienniki klasy Premium. O skutki wyboru zamienników i oryginalnych części nie trzeba martwić się pod względem zachowania gwarancji od producenta. Najnowsze przepisy jasno wskazują, że klient sam może zadecydować, czy wybiera oryginalne komponenty, czy tzw. części o porównywalnej jakości będące zamiennikami.