badania lekarskie na prawo jazdy
7 marca 2022

Kategoria:
Motoryzacja

Wszystko o badaniach lekarskich na prawo jazdy

Zdobycie uprawnień do kierowania samochodem osobowym to marzenie wielu osób.  Jednak zanim uda się odebrać dokument w wydziale komunikacyjnym, najpierw należy spełnić kilka wymogów. Niezbędne jest przejście kursu szkolenia dla kierowców oraz zdanie egzaminu teoretycznego i praktycznego. Wcześniej jednak należy zadbać o badania lekarskie na prawo jazdy. Dowiedz się, jak przebiegają.

Kiedy się zapisać na badania lekarskie na prawo jazdy?

Zanim postanowisz się zapisać do ośrodka szkolenia kierowców, takiego jak ADK Akademia Dobrego Kierowcy w Opolu, najpierw zrób badania lekarskie. Dlaczego w takiej kolejności, a nie przed egzaminami w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego?  Gdyż dopiero po przejściu badań lekarskich na prawo jazdy może zostać nadany numer PKK, czyli profilu kandydata na kierowcę. Badanie możesz wykonać u większości lekarzy orzeczników, choć warto zapytać się w wybranym ośrodku o wskazanie medyka. Dzięki temu nie będziesz musiał szukać lekarza, tylko od razu udasz się na badanie.

Jak wygląda badanie lekarskie na prawo jazdy?

Na samym początku przygotuj się na koszt badania lekarskiego. Jest on uregulowany przepisami i wynosi 200 zł. Podczas wizyty lekarz zbada:

  • wzrok

Podczas jazdy jest on jednym z najważniejszych zmysłów. Co nie oznacza, że osoby z wadą wzroku nie przejdą badania lekarskiego pomyślnie. Lekarz wtedy może orzec częstsze kontrole.  Osoby, które noszą okulary, powinny je zabrać ze sobą na badanie.

  • słuch

Lekarz orzecznik również zbadana ten zmysł. Kandydaci na kierowców, którzy używają aparatu słuchowego, powinni wziąć go ze sobą na badanie.

  • ogólny stan zdrowia kandydata na kierowcę

Lekarz orzecznik sprawdzi również zmysł równowagi, a także pracę serca, płuc czy układu nerwowego.

Przeprowadzony zostanie też wywiad pod kątem takich chorób, jak padaczka, cukrzyca, a także zaburzenia psychiczne.  Po badaniu lekarz orzecznik może wystawić zaświadczenie na maksymalnie 15 lat. Oznacza to, że po takim czasie będzie wymagane powtórzenie badania lekarskiego na prawo jazdy.

Co zrobić po badaniu lekarskim na prawo jazdy?

Po uzyskaniu orzeczenia lekarskiego można postarać się o wydanie numeru PKK. W tym celu powinieneś przygotować:

  • zdjęcie do prawa jazdy,
  • jeśli kandydat na kierowcę jeszcze nie jest pełnoletni, powinien mieć wypisaną zgodę od rodziców,
  • wniosek o wydanie prawa jazdy.

Te dokumenty wraz z orzeczeniem należy złożyć w urzędzie miasta lub starostwie powiatowym. Po uzyskaniu numeru PKK kandydat może zapisać się na  kurs prawa jazdy w wybranym przez siebie ośrodku.