montaż instalacji LPG
26 lipca 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o montażu instalacji LPG

Ceny paliwa od lat wzrastają i wszystko wskazuje na to, że ta tendencja się utrzyma. W związku z tym wielu kierowców szuka sposobu, aby zmniejszyć wydatki na paliwo, szczególnie że gospodarstw domowych, w których są przynajmniej dwa auta, jest coraz więcej. W przypadku pojazdów z silnikiem benzynowym można temu zaradzić, montując instalację LPG. Zanim jednak się na nią zdecydujesz, dowiedz się o niej więcej.

Zalety wynikające z instalacji LPG w samochodzie

Przede wszystkim spora oszczędność. Gaz jest nawet o połowę tańszy od benzyny, a jego spalanie jest zaledwie o 20% wyższe, dlatego sumę, jaką uda się zaoszczędzić, można w łatwy sposób policzyć. Spadek wydatków na paliwo będzie szczególnie odczuwalny dla kierowców, którzy pokonują samochodem wiele kilometrów. Autogaz jest także ekologiczny, ponieważ nie emituje szkodliwych dla środowiska toksycznych gazów podczas spalania. Wbrew powszechnie panującej opinii, montaż instalacji LPG nie wpływa negatywnie na pracę silnika, wręcz przeciwnie – dzięki niej silnik pracuje płynniej i ciszej. Ponadto obecnie stosowane instalacje LPG nie obniżają jego mocy i można je zamontować w wielu różnych modelach aut, podnosząc tym samym ich wartość. Auta, w których jest to niemożliwe, stanowią niewielki procent.

Co trzeba wiedzieć o instalacji LPG?

Jeżeli zastanawiasz się nad samochodem wyposażonym w autogaz, najlepszą opcją będzie zakup odpowiedniego pojazdu, a następnie montaż instalacji. Dlaczego? Instalacje gazowe są stale unowocześniane i powinny być dobrane do parametrów silnika. To pozwoli Tobie również mieć pełną kontrolę nad jakością układu LPG. Na jakości instalacji nie warto oszczędzać, dlatego wybierz instalację od renomowanego producenta, takiego jak firma ALEX. Nie bez znaczenia jest również wielkość bagażnika. Butla, która się w nim znajdzie, może ograniczyć przestrzeń bagażową. Możesz też zdecydować się na umieszczenie butli w miejscu koła zapasowego, dzięki czemu nie będzie ona widoczna, ale wówczas musisz liczyć się z brakiem koła. Instalację LPG w pojeździe mogą przeprowadzać wyłącznie wyspecjalizowane warsztaty. Po zamontowaniu instalacji LPG w samochodzie nie zapomnij zgłosić tego faktu do Wydziału Komunikacji oraz swojemu ubezpieczycielowi.

Jak dbać o instalację LPG w samochodzie?

Instalacja LPG, jak każdy inny podzespół, musi być serwisowana regularnie. Ponieważ autogaz pracuje zimą w najcięższych warunkach, wczesna wiosna jest najlepszym okresem na zrobienie przeglądu instalacji. Dzięki temu będziesz mieć gwarancję, że instalacja jest sprawna, a co za tym idzie – bezpieczna. Kontroli podlegają takie elementy, jak: reduktor, filtry, sterownik elektryczny, zbiornik gazu, węże, popychacze zaworów i wtryskiwacze. Należy pamiętać także o homologacji butli LPG, która wynosi 10 lat. Po upływie tego okresu można tę homologację przedłużyć lub wymienić butlę na nową, jednak z doświadczenia kierowców wynika, że przedłużanie legalizacji butli jest mniej opłacalne.