tkanina rowingowa
1 marca 2022

Kategoria:
Motoryzacja

Właściwości i zastosowania tkanin rowingowych

Tkaniny rowingowe to materiał zbrojeniowy wykorzystywany przy produkcji laminatów. Cechą charakterystyczną tkanin rowingowych jest wysoka wytrzymałość we wszystkich kierunkach przebiegu włókien. Tkaniny te dostępne są w wielu różnych splotach i gramaturach, co ma bezpośrednie przełożenie na ilość możliwych zastosowań.

Właściwości tkanin rowingowych

Tkaniny rowingowe uzyskuje się w wyniku przeplatania rowingu szklanego bezpośredniego o średnicy włókien elementarnych na poziomie 11, 16 lub 20 µm, przy czym jest to wartość zależna od ich masy liniowej. Włóknem tkanin rowingowych jest bezalkaliczne boroglinokrzemowe szkło typu E. Jest to materiał o niskiej zawartości tlenków metali alkalicznych. Poszczególne włókna pokryte są dodatkowo związkami chemicznymi – substancją winylosilanową lub metakrylosilanową. Przy produkcji laminatów pozwala to uniknąć nakładania kolejnych warstw wykańczających.

Tkaniny rowingowe występują w kilku podstawowych typach. W tkaninach zrównoważonych wątek i osnowa mają te same właściwości, a w tkaninach rowingowych ukierunkowanych parametry osnowy różnią się znacząco od atrybutów wątku. Oznacza to, że taka tkanina wykazuje odmienne właściwości w obydwu kierunkach. Sploty stosowane przy produkcji tkanin rowingowych mogą być płócienne lub diagonalne. Różna może być także gęstość tkania.

Tkaniny rowingowe wykazują długą żywotność i nie poddają się oddziaływaniu różnych naprężeń. Są nietoksyczne, a zatem bezpieczne dla użytkowników końcowych.

Zastosowanie tkanin rowingowych

Jak wspomniano wcześniej, tkaniny rowingowe wykorzystywane są głównie do produkcji laminatów w różnych gałęziach przemysłu. Dzięki dużej zawartości lepiszcza i ciasnemu przeplataniu włókien nie wymagają stosowania dużej ilości żywicy oraz stanowią dobry materiał zbrojeniowy.

Firma BauTex zajmuje się produkcją materiałów z włókna szklanego a swoje wyroby dostarcza między innymi do przedsiębiorstw działających w branży automotive. Tkaniny rowingowe wytwarzane w BauTex są niezastąpione przy fabrykowaniu elementów nadwozia takich jak drzwi czy też elementy karoserii. Dodatkowo jest to materiał wykorzystywany przy produkcji łodzi i okrętów – rowing wzmacnia korpusy i pokłady.

Tkaniny rowingowe są także wykorzystywane przy produkcji basenów i zjeżdżalni, band hokejowych, a także rozmaitego sprzętu sportowego. W przemyśle kolejowym używane są do obijana płyt wagonowych, produkcji siedzeń, stolików, poręczy, a także półek bagażowych.