eko tuning
9 stycznia 2022

Kategoria:
Motoryzacja

Większa moc, mniejsze spalanie – poznaj zalety eco tuningu

Eco tuning jest modyfikacją oryginalnego oprogramowania, które steruje działaniem silnika. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie maksymalnego obniżenia spalania w silniku wysokoprężnym, a więc zmniejszenie zużycia paliwa. Na ogół dokonuje się zmian w zakresie kąta i czasu wytrysku, ciśnienia paliwa oraz ciśnienia doładowania. W efekcie dochodzi również do wzrostu możliwości pojazdu. Dowiedz się, jakie są najważniejsze zalety tego rozwiązania!

Czym jest eco tuning?

Profesjonalnie wykonany eco tuning jest działaniem nastawionym na uzyskanie oszczędności w zużyciu paliwa. W efekcie silnik nabiera większej elastyczności oraz mocy. Maksymalny moment obrotowy można wówczas uzyskać przy mniejszych obrotach, a to skutkuje spalaniem mniejszej ilości paliwa.

Proces ten jest przeprowadzany przy wykorzystaniu wysokiej klasy urządzeń. Jest dedykowany wszystkim samochodom osobowym, ciężarowym i pojazdom rolniczym np. ciągnikom.

Eco tuning wymaga indywidualnego podejścia. Za każdym razem należy przeprowadzić analizę stanu silnika w warunkach drogowych. Dzięki temu możliwe jest ocenienie i ustalenie optymalnego sposobu przeprowadzenia zmian, by uzyskać jak najlepsze efekty. Sprawdzenie bieżących parametrów silnika przez profesjonalistów pozwala na dobór najbardziej optymalnych modyfikacji. Jakiekolwiek zaniedbanie w tym obszarze może doprowadzić do poważnych uszkodzeń oraz wzrostu zużycia paliwa.

Zalety eco tuningu

Wykonanie eco tuningu umożliwia oszczędności paliwa na poziomie 10%. Silnik zyskuje większą moc i elastyczność, a także maksymalny moment obrotowy przy mniejszych obrotach. Jak podkreślają specjaliści firmy Cars Concept Rzeszów, znacząco poprawia się też przyspieszenie samochodu. Wyeliminowana zostaje konieczność częstego redukowania biegów na wzniesieniach. Pozytywnie wpływa to na komfort jazdy, samochód może bowiem znacznie szybciej przyspieszać.

Warto pamiętać, że producenci samochodów ustalają bezpieczne granice dla pojazdów, by uzyskać maksymalną żywotność podzespołów silnika. Granica ta jednak pozostawia znaczny margines bezpieczeństwa, którą można przesunąć dzięki profesjonalnej modyfikacji sterownika.

Wśród najważniejszych korzyści wymienia się również redukcję zanieczyszczeń powietrza spalinami. Pojazdy stają się bardziej ekologiczne, co w przypadku samochodów ciężarowych jest bardzo ważne. Dzięki eco tuningowi możliwe są odblokowanie prędkości maksymalnej oraz zmiana sposoby funkcjonowania automatycznej skrzyni biegów. Ważne w omawianej metodzie jest również to, że jest ona całkowicie odwracalna.