25 grudnia 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Wciągniki jako element oprzyrządowania warsztatowego

Urządzenia dźwigowe służą do szybkiego i sprawnego przemieszczania ciężkich obiektów na placach budowy, w zakładach produkcyjnych czy w innych tego typu miejscach. Pomagają przyspieszyć wykonywanie wielu prac związanych z manipulowaniem różnego rodzaju ładunkami. Na czym polega działanie tych urządzeń i czym należy kierować się, wybierając spośród poszczególnych modeli?

Czym jest wciągnik i do czego się przydaje?

Wciągnik jest rodzajem dźwignicy wykorzystującej linę lub łańcuch do pionowego podnoszenia ładunków. Urządzenia tego typu są często używane na przemian z dźwigami, żurawiami czy suwnicami. Wciągniki wykorzystywane są najczęściej w budownictwie, górnictwie, energetyce, kolejnictwie, a także w przemyśle motoryzacyjnym – to jedne z podstawowych urządzeń w warsztatach. Z ich pomocą możliwe jest np. podnoszenie ciężkich podzespołów samochodu, w tym m.in. ważących kilkaset kilogramów silników czy przenoszenie materiałów budowlanych – nierzadko ciężkich i okazałych – na znacznych wysokościach.

Można wyróżnić następujące rodzaje wciągników:

Wciągniki przydatne w warsztacie

Zastosowanie wciągników ułatwia wykonywanie wielu prac w warsztatach samochodowych. Do najważniejszych korzyści związanych z wykorzystaniem tych urządzeń zalicza się:

  • wzrost wydajności – zmechanizowane procesy przebiegają sprawniej i szybciej, a ludzie, których praca została w ten sposób zastąpiona, mogą skupić się na innych czynnościach,
  • przyspieszenie wykonywanych czynności,
  • zwiększenie bezpieczeństwa pracowników – dzięki mechanizacji pracy możliwe jest ograniczenie bezpośredniego kontaktu ludzi z przenoszonymi obiektami.

Jak tłumaczy specjalista z firmy Alma:

Wciągniki to urządzenia, które powinny znaleźć się w każdym warsztacie samochodowym. Są proste i wygodne w użytkowaniu, a przede wszystkim praktyczne. Ponadto przyrządy te charakteryzują się niezawodnością oraz długą żywotnością – oczywiście pod warunkiem regularnej konserwacji.

Jak wybrać odpowiedni wciągnik?

Aby wciągnik był przydatny, musi zostać odpowiednio dobrany do wymagań danego zakładu. Przy wyborze konkretnego urządzenia należy więc zastanowić się:

  • jakie czynności będą wykonywane z jego pomocą,
  • jakiego rodzaju obiekty będzie on podnosić,
  • na jaką wysokość mają być podnoszone ładunki.

Do podnoszenia ładunków o stosunkowo niewielkiej wadze wystarczy napęd ręczny, natomiast do unoszenia i opuszczania najcięższych elementów polecane są wciągniki elektryczne.