galwanizacja chromowanie samochod
17 września 2020

Kategoria:
Motoryzacja

W jakim celu części samochodowe poddaje się chromowaniu?

Chromowanie to proces, który pozwala na pokrycie wybranych elementów warstwą chromu. Z uwag na swoje zalety, wykorzystywany jest m.in. w motoryzacji. Dzięki temu zabiegowi nie tylko zwiększają się walory wizualne poszczególnych części. Zyskują one także nowe właściwości – korzystne z punktu widzenia właściciela pojazdu. Sprawdź, w jakim celu części samochodowe poddawane są chromowaniu.

Galwanizacja i chromowanie krok po kroku

Proces wzmocnienia z wykorzystaniem warstwy chromu dotyczy przede wszystkim części samochodowych, które wymagają renowacji. Opiera się on na dwóch podstawowych krokach, na które składa się:

  • galwanizacja,

  • chromowanie.

Dzięki wykonaniu galwanizacji na powierzchni wybranej części, element ten zyskuje nie tylko nowe parametry wizualne. To również nadanie mu niezbędnych właściwości ochronnych, które skutecznie chronią go przed powstawaniem korozji, czy ścieraniem się. Galwanizowanie to także zwiększenie odporności na inne uszkodzenia mechaniczne

– zauważa specjalista z firmy Remor S.A.

Podczas galwanizacji pierwszym i najważniejszym krokiem jest dokładne oczyszczenie powierzchni danej części. W tym celu wykorzystuje się jedną z dwóch metod: szkiełkowanie lub piaskowanie. Pozwala to na usunięcie wszelkich zanieczyszczeń i przygotowanie części do tak zwanej kąpieli galwanicznej. Podczas tego procesu na powierzchni zabezpieczanego elementu tworzy się cienka powłoka ochronna, która jest istotną częścią prac na dalszych etapach.

Poprawne wykonanie takiego zabiegu wymaga nie tylko odpowiedniego doświadczenia. Firma, która świadczy tego typu usługi, musi dysponować specjalistycznym sprzętem pozwalającym na obróbkę różnych części – zarówno mniejszych, jak i większych. Istotną kwestią jest więc w tym przypadku wielkość „wanny”, w której wykonywana jest kąpiel – im większy element, tym większa powinna być „wanna”.

Drugim etapem prac jest chromowanie wybranego elementu. Nałożenie chromu pozwala na skuteczną ochronę przed szkodliwą korozją, uszkodzeniami mechanicznymi, czy niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Zabieg chromowania w przypadku części samochodowych najczęściej wykonywany jest na elementach starszych pojazdów. Dotyczy on chromowanych elementów, które z biegiem lat straciły swój blask, a właściciel chce im go przywrócić.

Chromowanie – doskonały sposób na piękne wykończenie samochodu

Chromowanie to nie tylko skuteczne zabezpieczenie poszczególnych części przed uszkodzeniami, chociaż tak do niego podchodzi wiele osób. Dzięki niemu jednak samochód nabierze niepowtarzalnego blasku oraz stylu. Procesowi poddawane są najczęściej lusterka, zderzaki, klamki czy felgi. Jest on bardzo wymagający, precyzyjny i wymaga odpowiedniej wiedzy i sprzętu. Warto zatem poświęcić odrobinę czasu, aby znaleźć odpowiedni zakład specjalizujący się w wykonywaniu tego typu usług i robi to dobrze. Wówczas można mieć pewność, że auto znajduje się w dobrych rękach.