prawo jazdy
6 maja 2020

Kategoria:
Motoryzacja

W jaki sposób odzyskać zatrzymane prawo jazdy?

Obecnie dla większości z nas samochód to podstawa – taka, bez której nie jesteśmy w stanie sprawnie funkcjonować. Pomijając wyjazdy na zakupy czy też podróże za miasto, ten podstawowy środek komunikacji bardzo przydaje się w życiu zawodowym. Dojeżdżamy i wracamy z pracy, a czasem nawet zarabiamy samą jazdą autem. Wziąwszy to wszystko pod uwagę, zakaz prowadzenia pojazdu może być bardzo kłopotliwy. W jaki sposób można utracić prawo jazdy? I co zrobić, by je odzyskać?

Strata prawa jazdy jest niewątpliwe bolesna – to najgorsze, co może się przydarzyć kierowcy, gorsze nawet niż wysoka grzywna. W następstwie różnych wydarzeń, podczas kontroli drogowej, policja ma prawo zatrzymać, za pokwitowaniem, ten dokument. W jakich konkretnych sytuacjach do tego dochodzi?

Zakaz prowadzenia samochodu

Istnieje kilka przyczyn, które skutecznie – przez jakiś czas – pozbawiają możliwości powrotu za kółko. Może być to przekroczenie limitu punktów karnych, upłynięcie terminu ważności dokumentu, czy podejrzenie popełnienia przestępstwa. W grę wchodzi jednak najczęściej poważne wykroczenie, jakim jest jazda pod wpływem alkoholu.

Zatrzymanie a utrata prawa jazdy. Czy to nie to samo?

Gdy w czasie rewizji policjant zabierze nasz dokument, do chwili wyjaśnienia sprawy – mamy do czynienia z zatrzymaniem. W tej sytuacji, w przeciągu 7 dni, mundurowi powinni przekazać prawo jazdy do sądu bądź prokuratury. Wtedy właśnie możemy wnioskować bezpośrednio do komendy o zwrot naszej własności. Po upływie wspomnianego tygodnia roszczenia możemy kierować już tylko do odpowiedniej instancji.

Zaś utrata prawy jazdy ma miejsce, kiedy na mocy prawomocnego postępowania sądowego, zostają nam odebrane uprawnienia do kierowania pojazdem.

Kiedy można ubiegać się o zwrot dokumentu?

Jeżeli dokument został nam odebrany na okres krótszy niż rok, po upływie stosownego czasu, w celu odzyskania go, wystarczy skontaktować się z właściwym Wydziałem Komunikacji. Procedura wygląda nieco inaczej, kiedy zostaliśmy pozbawieni prawa jazdy na czas dłuższy od 12 miesięcy – wtedy to, dodatkowo, czeka nas egzamin państwowy, oczywiście płatny.

Stanowi to największy problem dla tych uczestników ruchu, którzy dysponują prawem jazdy w kilku kategoriach. Oznacza to dla nich konieczność zdania testów, a obejmujących część: teoretyczną i praktyczną.

Szybsze odzyskanie prawa jazdy

Co ciekawe, kierowcom ukaranym za prowadzenie pod wpływem alkoholu, prawo zezwala starać się o szybsze odzyskanie dokumentu. Wszystko za sprawą alkoblokady – urządzenia zespolonego z zapłonem, które nie pozwoli uruchomić samochodu, jeżeli rozpoznana zostanie choćby minimalna ilość alkoholu. Aby skorzystać z szansy, odpowiedni wniosek wraz z przekonywującym uzasadnieniem można skierować do zajmującego się sprawą sądu.

Testy psychotechniczne

Oprócz zdania standardowych egzaminów, osoby, które utraciły uprawnienia w związku  ze spożyciem alkoholu, spowodowaniem wypadku bądź wykorzystaniem limitu punktów karnych – zostaną skierowane na badania psychotechniczne, a także – najczęściej – na wizytę do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy. Psychotesty oceniają sprawność psychiczną oraz zdolność do obsługi maszyn, w tym prowadzenia pojazdów. Zazwyczaj przechodzą je zawodowi kierowcy, instruktorzy oraz specjaliści korzystający z niebezpiecznego sprzętu. Warto zaznaczyć, że osoby ukarane za jazdę po pijanemu, dodatkowo poddawane są dokładniejszej analizie osobowości, głównie pod kątem skłonności do uzależnień.

Na rynku istnieje sporo ośrodków, do których możemy się zgłosić w celu odbycia owych badań – na obszarze Śląska placówką godną polecenia jest Auto-Sugestia.

Po otrzymaniu pozytywnego wyniku testów psychotechnicznych oraz przejściu standardowych badań lekarskich, wystarczy już tylko udać się do Wydziału Komunikacji i znów cieszyć się posiadaniem prawa jazdy.