turbosprezarka
27 czerwca 2016

Kategoria:
Motoryzacja

W jaki sposób możemy rozpoznać uszkodzoną turbosprężarkę?

Własny samochód to ogromna wygoda. Niestety pojazdy często ulegają awariom. Może do nich dochodzić w wyniku stłuczki lub z powodu zużycia się niektórych części. Większość kierowców nie kontroluje stanu swojego pojazdu na bieżąco, przez co okazuje się, że na naprawę określonego elementu jest już za późno i trzeba dokonać jego wymiany. Często zdarza się, że właściciele pojazdów nawet nie zdają sobie sprawy z istnienia pewnych elementów. Do takich można zaliczyć turbosprężarkę.

Działanie turbosprężarki

Turbosprężarka jest istotnym elementem silnika. Powstała ona w wyniku wielu lat pracy nad poszukiwaniem kompromisu pomiędzy zwiększeniem mocy silnika a obniżeniem jego wagi i zmniejszeniem zużycia paliwa. Konstrukcja urządzenia umożliwia obniżenie ciśnienia powietrza wpadającego do silnika przy wykorzystaniu energii pochodzącej z wydalanych spalin. Termin powstał w efekcie połączenia nazw turbiny i sprężarki, znajdujących się na jednym wale. Dzięki takiemu usytuowaniu elementów, gazy wylotowe skierowane na turbinę napędzają również wirnik sprężarki, która z kolei wtłacza do cylindra większą ilość powietrza. Sprawia to, że do każdego cylindra zostaje dostarczone więcej tlenu, a im więcej tlenu, tym więcej spalonego paliwa, przez co wzrasta moc silnika.

Prawidłowo dobrany olej

Turbosprężarka wymaga częstych kontroli, gdyż jest ona skomplikowanym mechanizmem narażonym na wysokie temperatury i działanie ogromnych sił. Właśnie z tego powodu należy stosować się do wytycznych producenta podczas doboru oleju silnikowego. Odpowiednie smarowanie jest bowiem gwarancją prawidłowej pracy turbosprężarki. Aby zapewnić jej dobry stan, należy korzystać tylko z olejów najwyższej jakości, regularnie dokonywać wymiany filtra powietrza oraz sprawdzać poziom oleju silnikowego.

Po czym poznać uszkodzoną turbosprężarkę?

Uszkodzoną turbosprężarkę można rozpoznać po kilku objawach. Jednym z nich jest gwizd towarzyszący nam przy przyspieszaniu pojazdu. Charakterystyczny dźwięk przypomina efekt pocierania dwóch metalowych elementów i nasila się przy obciążeniu jednostki napędowej. Kolejnym sygnałem ostrzegawczym będzie przedostawanie się oleju silnikowego do nietypowych dla jego występowania miejsc. Jeśli natomiast wewnątrz pojazdu będzie się dało odczuć zapach spalonego oleju, a z rury wydechowej będzie się wydostawał biały dym, to w przypadku braku interwencji jednostka napędowa może ulec uszkodzeniu. Czarny dym może być natomiast skutkiem nieprawidłowo działającego układu paliwowego. Jeśli jednak auto straciło na mocy i nie czujemy wyraźnego przyspieszania, wówczas również możemy mieć do czynienia z uszkodzoną turbosprężarką. Pozostałymi objawami jej wadliwego działania będzie hałaśliwa praca, nadmierne zużycie paliwa czy niebieskie spaliny wydostające się z układu oddechowego. Najskuteczniejszą diagnozę uzyskamy poprzez skorzystanie z usługi oferowanej przez Turbomax, jaką jest rozkręcenie turbosprężarki na części i dokładna analiza problemu.

Pojazd będzie nam dobrze służył pod warunkiem, że zadbamy o prawidłowy stan jego części. Turbosprężarka to istotny element wyposażenia samochodu, dlatego jej naprawę należy powierzać tylko najbardziej doświadczonym ekspertom. Zregenerowane przez Turbomax turbosprężarki są objęte 12-miesięczną gwarancją bez limitu kilometrów. Sprawia to, że możemy być pewni co do sprawności elementu przez bardzo długi czas.