27 maja 2019

Kategoria:
Motoryzacja

W jaki sposób działa aktywna piana do samochodów?

Aktywna piana to bardzo chętnie stosowany przez kierowców środek do mycia karoserii samochodu. Preparaty do czyszczenia aut typu aktywna piana (Active Foam) najczęściej są stosowane do wstępnego mycia przed autodetailingiem oraz usuwania bieżących zabrudzeń podczas regularnego mycia. Środek ten jest ceniony przede wszystkim ze względu na to, że umożliwia bezdotykowe usunięcie największego brudu, dzięki czemu możemy uniknąć przypadkowego zarysowania powłoki lakieru. W jaki sposób działa aktywna piana do samochodów?

Co to jest i jakie są zalety aktywnej piany?

Aktywna piana to rodzaj chemii samochodowej, czyli środków stosowanych do mycia aut. W skład aktywnej piany wchodzą różnego typu substancje aktywne, które wchodzą w reakcje ze znajdującymi się na lakierze samochodu zabrudzeniami, zmieniając ich strukturę i w konsekwencji doprowadzając do ich usunięcia z karoserii samochodu. Aktywna piana działa błyskawicznie – eliminuje brud, dzięki czemu chroni go przed powstaniem drobnych rys. Stosowanie preparatów typu aktywna piana jest idealnym sposobem do bezdotykowego mycia karoserii samochodu. Jej stosowanie jest całkowicie bezpieczne dla lakieru auta. Śladów zmytej piany nie będzie widać nawet na samochodach z ciemnymi kolorami. Bardzo dużą zaletą preparatów z aktywną pianą jest to, że można je stosować zarówno z pianownicy, jak i opryskiwaczy, dzięki czemu bez problemu, sprawnie i szybko pokryjemy pianą całą powierzchnię samochodu.

Jak dodaje nasz rozmówca, specjalista ze sklepu internetowego Chemia24, w którym można znaleźć m.in. bardzo duży wybór chemii samochodowej:

Zasadowa aktywna piana, oprócz dobrego zmiękczenia i rozpuszczenia brudu, usuwa również tłuste zabrudzenia, naloty oraz zabrudzenia organiczne.

Mycie wstępne samochodu przy użyciu aktywnej piany

Aktywna piana pozwala na bezpieczne, bezdotykowe umycie karoserii samochodu, ale może być także wstępem do porządnego autodetailingu. Sama piana bez problemu zmyje z samochodu największe zabrudzenia i sprawi, że będzie on się znacznie lepiej prezentował. Jeżeli jednak chcemy nadać swemu autu idealny wygląd, możemy później jeszcze poprawić efekty osiągnięte dzięki aktywnej pianie, poprzez zastosowanie innych preparatów do czyszczenia samochodów między innymi: kwaśnej piany czy szamponu.

Na co uważać przy stosowaniu aktywnej piany?

Zastosowanie tego typu preparatów jest bardzo proste, jednak zawsze należy pamiętać o kilku elementach. Przede wszystkim przed nałożeniem aktywnej piany koniecznie trzeba sprawdzić, czy lakier nie jest za bardzo nagrzany. Preparatu nie powinno się także stosować na pełnym słońcu oraz na samochody pokryte lakierem akrylowym. Piana będzie bowiem wówczas bardzo szybko wysychać, przez co nie będzie można jej tak łatwo zmyć. Istnieje także wówczas ryzyko uszkodzenia lakieru. Jeżeli chcemy użyć aktywnej piany do czyszczenia swojego auta, powinniśmy wybierać zacienione miejsca, hale lub pomieszczenia zadaszone.

Czyszczenie samochodu aktywną pianą

Ważny jest także sposób pokrywania samochodu aktywną pianą. W celu uniknięcia powstawania zacieków preparat powinno się nakładać od dołu, tzn. od kół, felg, progów. Następnie poziomymi liniami podążamy do góry, aż do dachu. Aktywna piana powinna pozostać na samochodzie przez kilka minut, aż do momentu, w którym zacznie spływać w dół samochodu i samoistnie zanikać. Spłukując pianę myjką ciśnieniową, zauważymy, jak ładnie spływa wraz z rozpuszczonym przez siebie brudem. Spłukiwanie wykonujemy również od dołu samochodu do dachu. Dzięki temu unikniemy powstawania nieprzyjemnych zacieków.