laweta
14 listopada 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Uprawnienia wymagane do prowadzenia lawety

Lawety jako pojazdy na ogół kojarzą się wszystkim z samochodem ze wbudowaną platformą, na której przewozi się mniejsze auta. Zastosowanie lawet to przede wszystkim transportowanie samochodów uszkodzonych do miejsca ich naprawy lub złomowania. Pojazdami do transportu aut posługują się też osoby handlujące samochodami. W ten sposób mogą jednorazowo przywieźć kilka z nich. Czy do kierowania lawetą trzeba mieć jakieś uprawnienia?

Różnice między lawetą a autolawetą

Najczęściej nikt nie rozgranicza tych dwóch wersji pojazdów, ale różnica jest zasadnicza i w każdym przypadku wymagane uprawnienia mogą się od siebie różnić. Laweta jest przyczepą, która jest dołączona do pojazdu. Natomiast autolaweta to cały pojazd z kokpitem i wbudowaną platformą, na której przewozi się inne auta. Niekiedy łączy się lawetę z autolawetą. Przeważnie ma to miejsce w przypadku przewozu sporej ilości aut na raz. Autolaweta jest pojazdem bardziej zwrotnym i łatwiejszym do kierowania niż pojazd z przyczepą.

Autolawety zazwyczaj są w wyposażeniu firm takich jak CUBE-TRANS, których profilem działalności jest pomoc drogowa, jak też transport pojazdów. Najczęściej wtedy na takiej lawecie jest miejsce na jedno auto. Natomiast lawetami posługują się podmioty handlujące pojazdami. Wtedy to zachodzi konieczność przetransportowania większej ilości aut, na przykład z fabryki do dilera.

Jaka kategoria prawa jazdy potrzebna jest do kierowania autolawetą?

Do kierowania pojazdem, jakim jest autolaweta, wystarczy prawo jazdy kategorii B, którym posługują się kierowcy samochodów o masie całkowitej 3,5 tony. Jednak autolaweta ma to do siebie, że przeważnie jest załadowana innymi pojazdami. Jeżeli więc suma ładunków przekracza tę liczbę, to sytuacja się zmienia. Kierujący tego typu obciążonym pojazdem powinien mieć prawo jazdy kategorii co najmniej C1. Dlatego też przed rozpoczęciem transportu koniecznie trzeba sprawdzić ciężar przewożonego auta lub aut i zsumować go razem z ciężarem samej autolawety.

Jakie uprawnienia mieć, aby kierować lawetą?

Tutaj sytuacja jest tego rodzaju, że w przypadku ciągnięcia lekkiej przyczepy, której waga nie przekracza 750 kilogramów, specjalne, dodatkowe uprawnienia do prowadzenia lawety nie są potrzebne. Jeżeli jednak waga przyczepy wraz z ładunkiem przekracza 4250 kilogramów, to w takim przypadku niezbędne jest prawo jazdy kategorii B+E lub B96. Przyczepa jest jednak tym elementem, który prowadzącemu sprawia więcej trudności niż nawet długa platforma. Trudności narastają wraz z załadowaniem. Niewątpliwie trzeba wykazać się wtedy większymi umiejętnościami.