21 sierpnia 2019

Kategoria:
Motoryzacja

Turbosprężarka i jej rola w konstrukcji samochodu

Wiele elementów pomaga silnikowi, aby pracował on jeszcze wydajniej. Jednym z nich jest właśnie turbosprężarka. To mechaniczne urządzenie wpływa na działanie całego pojazdu, w tym na mniejsze zużycie paliwa. Jest ono montowane zarówno w samochodach osobowych, jak i ciężarowych. Na czym polega działanie turbosprężarki? Jakie jest jej zadanie w samochodzie?

Turbosprężarka – jak jest zbudowana?

Turbosprężarka składa się z dwóch zasadniczych elementów – sprężarki i turbiny. Sprężarka stanowi część zimną, natomiast turbina gorącą. Za temperaturę tych komponentów odpowiadają gazy, które przez nie przechodzą. W turbinie i w sprężarce zamontowane są wirniki połączone przez jeden wał. Obydwie części znajdują się w oddzielnych kadłubach przypominających kształtem ślimaka. Natomiast trzeci, środkowy kadłub scala dwa pozostałe.

Turbina, czyli część gorąca, to element układu wydechowego, przez który przepływają spaliny. Niekiedy jest ona rozgrzana do temperatury bliskiej 1000° C. Część zimna – sprężarka – odpowiada za dopływ powietrza. Mimo nazwy, temperatura przekracza tam często 100° C.

Oprócz tego każda turbosprężarka jest zbudowana z łożysk ślizgowych oraz oporowych, pierścieni uszczelniających i kanałów olejowych.

Jak działa turbosprężarka?

Mechanizm turbosprężarki jest napędzany przez gazy wylotowe silnika, czyli spaliny. Przepływają one przez wirnik turbiny i są transportowane do układu wydechowego, przez który zostają wydalone. Wirnik turbiny wykonuje w tym czasie dynamiczny ruch obrotowy. W związku z tym, że jest on połączony poprzez wał z wirnikiem sprężarki, i ten zaczyna się poruszać. Dlatego sprężarka może zająć się wtedy sprężaniem powietrza.

W dalszej kolejności powietrze może trafić do kolektora dolotowego lub intercoolera, gdzie zostaje schłodzone.

Jakie zadanie ma turbosprężarka?

Dzięki turbosprężarce do cylindrów silnika trafia znacznie więcej powietrza w jednostce czasu. Jest to bardzo ważne, gdyż paliwo można dostarczyć w dowolnej ilości. Problemem pozostaje zawsze dopływ tlenu. Jego optymalną ilość gwarantuje zastosowanie turbosprężarki. Umożliwia to zachodzenie procesu spalania.

Celem zastosowania turbosprężarki jest zwiększenie mocy oraz wydajności silnika. Jednak mechanizm ten wpływa także na zdecydowanie mniejsze zużycie paliwa, a nawet na zminimalizowanie emisji szkodliwych gazów – mówi fachowiec z firmy Auto-Szlif Sprawka.

Doprowadzenie przez sprężarkę większej ilości powietrza do silnika pozwala również poprawić jego pierwotne parametry.