16 marca 2017

Kategoria:
Motoryzacja

Turbiny i turbosprężarki – co warto wiedzieć?

Niegdyś turbosprężarki kojarzono tylko z szybkimi, drogimi samochodami. Te czasy dawno minęły. Dzisiaj można zamontować je w niemal każdym samochodzie. Są łatwo dostępne, wystarczy wybrać się do profesjonalnego warsztatu samochodowego, zostawić swoje auto, a potem odebrać je, gotowe do jazdy. Co warto wiedzieć na temat turbosprężarek?

Turbina – kluczowy element turbosprężarki

Zacznijmy od turbiny. Turbina to kluczowy element turbosprężarki, poza korpusem centralnym oraz sprężarką. Wszystkie elementy łączy wałek turbosprężarki, tworząc tzw. rdzeń. Kupując używaną turbinę, koniecznie należy sprawdzić czy obudowa nie jest mocno pobrudzona olejem albo wręcz przeciwnie – zbyt czysta. Wówczas może się bowiem okazać, że zużywa zbyt dużo oleju przy jednoczesnym spadku mocy, co zmusi nas do konieczności wykonania regeneracji turbosprężarki, która nie jest tanim zabiegiem.

 

W jaki sposób działa turbosprężarka?

Działanie turbosprężarki opiera się na turbinie i sprężarce, znajdujących się na jednej osi – mówi nasz ekspert z firmy Turbosprężarki Aurelia Białas. Gazy wylotowe, inaczej spaliny, które skierowane są na turbinę, mają za zadanie napędzać wirnik sprężarki. Sprężarka wtłacza do cylindra więcej powietrza, a większa ilość tlenu pozwala na spalanie większej ilości paliwa. Dzięki temu silnik otrzymuje moc bez wpływania na masę pojazdu, pozwalając na szybszą jazdę.

W jaki sposób dbać o turbosprężarkę?

Każdy silnik wyposażony w turbosprężarkę wymaga specjalnej troski. Co konkretnie należy robić? Kilka działań wystarczy, aby samochód pracował bez zarzutu:

  • Stosowanie wysokiej jakości olejów, od sprawdzonych producentów,
  • Regularne wymienianie filtra powietrza,
  • Systematyczne sprawdzanie poziomu oleju,
  • Unikanie gwałtowanego gaszenia silnika – należy co najmniej przez kilkanaście sekund wyhamować jego obroty,
  • Rozgrzewanie silnika przed jazdą, aby olej mógł dotrzeć do turbiny, inaczej po pewnym czasie może dojść do nieodwracalnych uszkodzeń.