technologia hybrydowa
7 stycznia 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Technologia hybrydowa w samochodach marki DS

Auta hybrydowe i elektryczne są coraz częściej produkowane i powstają z myślą o środowisku, a zwłaszcza o powietrzu, które dzięki nim może się stać czystsze. Samochody tego typu emitują bowiem o wiele mniej spalin niż typowe pojazdy na benzynę czy z silnikiem Diesla. Technologia hybrydowa to dopiero przyszłość, ale ważne jest, kto ją kształtuje. Jednym z pionierów jest w tej materii luksusowa marka DS, która już teraz stosuje tę technologię.

Czym jest technologia hybrydowa?

Samochody hybrydowe, jak wskazuje nazwa, łączą w sobie różne technologie: klasyczny silnik spalinowy oraz silnik elektryczny. Dzięki takiej fuzji szkodliwy wpływ spalin na środowisko jest mniejszy. A jeżeli argumenty ekologiczne nie trafiają do kierowców, którzy zastanawiają się nad kupnem nowego auta, to powinny przemówić do nich te ekonomiczne. W samochodach hybrydowych spalanie jest na niższym poziomie od tego w autach na benzynę lub ropę. Wydatki na paliwo są więc niższe, co jest niewątpliwą korzyścią. Oszczędność na niewielką skalę nie jest może zbyt imponująca, ale gdy ktoś jeździ w długie trasy, to zdecydowanie zauważy przewagę hybrydy nad klasycznym samochodem z silnikiem spalinowym.

Technologia hybrydowa ma również tę zaletę, że na krótszych trasach silnik benzynowy może wcale nie zużywać paliwa, bo wystarczający będzie ten elektryczny. Samochód hybrydowy trzeba oczywiście ładować, ale jeżeli kierowca będzie robił to w czasie, gdy opłaty za prąd są niższe, to również dobrze na tym wyjdzie. Inną zaletą takich pojazdów jest to, że można je odsprzedać ze świadomością, że nawet po kilku latach nie stracą wiele na wartości.

Technologia hybrydowa w autach DS

Od 2019 roku jest dostępna na rynku hybryda DS 7 CROSSBACK E-TENSE 4X4, która będzie umożliwiać przejechanie nawet do 60 kilometrów w trybie zeroemisyjnym. Ten model może być wzorcowym przykładem połączenia dużej mocy i imponujących osiągów z jednoczesnym dbaniem o środowisko poprzez ograniczenie emisji spalin i innych szkodliwych substancji. Obecnie ten imponujący SUV (jeszcze w wersji spalinowej) wraz z innymi autami DS jest dostępny w krakowskim salonie DS Automobiles. Mimo że nie jest on jeszcze hybrydą, to i tak robi wrażenie swoją mocą i pięknym wyglądem, a możliwość wybrania modelu wyposażonego w odpowiednio duże felgi oraz koloru zgodnego z oczekiwaniami sprawia, że czekanie na hybrydę DS, która niedługo pojawi się bezpośrednio na polskim rynku, może zostać ubogacone inwestycją w ten luksusowy pojazd jeszcze w spalinowej wersji.