Kurs nauki jazdy
8 września 2019

Kategoria:
Motoryzacja

Szkolenie na kierowcę. Jak wygląda kurs nauki jazdy?

Marzysz o byciu kierowcą i rozważasz zapisanie się na kurs prawa jazdy? Pamiętaj, że jest to krok obowiązkowy przy ubieganiu się o uprawnienia drogowe. Wiele osób wciąż odkłada w czasie myśl o zapisaniu się na szkolenie z obawy przed poniesieniem sporych kosztów i brakiem czasu. Czas rozwiać te lęki i skupić się na celu. Jak naprawdę wygląda kurs na prawo jazdy?

Najpierw teoria, potem praktyka

Zgodnie w wymaganiami dla wszystkich kursów prawa jazdy kat. B w Polsce każdy kursant musi obowiązkowo przejść przez 30 h zajęć teoretycznych oraz 30 h zajęć praktycznych. Zajęcia praktyczne to oczywiście szkolenie za kierownicą, na placu manewrowym oraz
w mieście.

Duże zmiany na przestrzeni kilku lat zaszły natomiast w sposobie przeprowadzania zajęć teoretycznych. Coraz więcej osób decyduje się na możliwość przyswojenia wiedzy teoretycznej we własnym domu. Wówczas kursant otrzymuje ze szkoły wszystkie niezbędne materiały dydaktyczne w formie broszur, książeczek i płytki DVD/CD z treścią z wykładów.

W cenie kursu na kat. B otrzymuje się między innymi badania lekarskie przeprowadzane na miejscu, uiszczenie opłaty za egzamin w WORD oraz nieograniczone konsultacje doświadczonych instruktorów. Oczywiście wiele zależy od renomy danego ośrodka szkoleniowego.

Jak wygląda część praktyczna?

Część praktyczna obowiązuje dopiero od momentu zaliczenia części teoretycznej kursu. Wówczas masz okazję wykazać się za kierownicą w obecności instruktora siedzącego na siedzeniu pasażera. Instruktor dysponuje własnym mechanizmem hamowania, aby w razie wystąpienia niebezpiecznej sytuacji na drodze mógł szybko zareagować.

Tak zwane „jazdy” odbywają się najpierw na placu manewrowym. Następnie wraz z instruktorem będziesz jeździć i parkować na ogólnie uczęszczanych drogach miejskich. Wiele szkół wprowadza zasadę, w myśl której dojeżdża się do miasta z ośrodkiem WORD – czyli tam, gdzie będziesz odbywać egzamin państwowy. Jest to niepowtarzalna okazja do tego, by w praktyce poznać tę okolicę i jej najbardziej problematyczne punkty drogowe.

Kwestie formalne

Kursanci zazwyczaj są bardzo zestresowani i powinni maksymalnie skupić się na powtarzaniu treści do państwowego egzaminu teoretycznego i praktycznego. Nie powinny więc zajmować ich sprawy formalne. 

Wiele szkół, szczególnie tych najbardziej rekomendowanych (na przykład szkoła nauki jazdy Alien Szczecin), załatwia za kursantów sprawy formalne związane z zapisaniem się na egzamin i dostarczeniem niezbędnych dokumentów (np. zaświadczenia z badań lekarskich) do ośrodka ruchu drogowego. Dzięki temu kursant nie musi martwić się o dodatkowe kwestie związane z ubieganiem się o prawo jazdy.

Atrakcyjne pakiety

Opcją do rozważenia jest pakiet kursowy, np. prawo jazdy kat. B plus prawo jazdy kat. A. Dzięki temu masz szansę zyskać dwa rodzaje uprawnień. Na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej kursantów, bo motocykle cieszą się w naszym kraju dużą popularnością. Nigdy nie wiadomo natomiast, jakie umiejętności mogą się przydać. Przy zakupie pakietu kursowego oszczędza się pieniądze, bo jest on tańszy niż zakup dwóch odrębnych szkoleń.