monitorowanie pojazdow flotowych
24 sierpnia 2016

Kategoria:
Motoryzacja

System monitorowania pojazdów flotowych sposobem na zwalczanie kradzieży i nadużyć

Świat prawdopodobnie nie zna takiego właściciela floty lub fleet managera, który ani razu nie spotkał się z żadnym typowym dla flot problemem. Wszelkiego rodzaju nadużycia oraz, niestety, kradzieże to niemal chleb powszedni w tej pracy, szczególnie, że pracownicy wykonujący swe zadania poza siedzibą firmy, często czują się wręcz bezkarni. Nie oznacza to jednak, że brak zaufania i obsesyjna podejrzliwość mają stać się codziennością. Profesjonalne podejście i dyskretna, lecz jednocześnie skuteczna walka z nadużyciami to podstawa, warto zatem postawić na cieszący się coraz większą popularnością monitoring pojazdów flotowych, który nie tylko pomoże wyeliminować wszelkie problemy, ale także znacznie usprawni funkcjonowanie całej floty.

Decydując się na skorzystanie z usługi kontrolowania samochodów, należy zacząć od montażu lokalizatorów GPS w każdym aucie. Informacje o lokalizacji określonej jednostki zespołu będą bowiem stanowić dane wypadkowe dla całego systemu zarządzania flotą, zwanego inaczej platformą lokalizacyjną, obsługiwaną oczywiście przez jej użytkownika w osobie właściciela zespołu pojazdów lub fleet managera. Za jej pośrednictwem możliwe będzie zarówno zdalne zlecanie nowych zadań oraz weryfikacja tych, już ukończonych, jak i stałe kontrolowanie pracy kierowcy, a także sposobu eksploatowania auta. Platforma dodatkowo generuje cykliczne raporty oraz wszelkiego rodzaju analizy, w tym również analizę stylu jazdy, które umożliwią skuteczną edukację pracowników i zniechęcą ich do jakiegokolwiek ponadprogramowego użytkowania samochodów. Dzięki kontroli pozbędziesz się także kierowców działających na szkodę firmy i wyeliminujesz trapiące Cię problemy.

Nieuzasadnione przebiegi i wykorzystywanie aut do celów prywatnych

To prawdopodobnie najczęstszy problem dotyczący flot, ukazujący jednocześnie egoistyczną postawę kierowców. Pracownicy nie mają bowiem w zwyczaju brania pod uwagę ogromnych kosztów, związanych z wykorzystywaniem aut do celów prywatnych, które często z jednorazowego udania się do urzędu czy galerii handlowej, przeradza się w notoryczne nadużycia. Dzięki monitoringowi pojazdów będziesz miał stały dostęp do lokalizacji wszystkich jednostek flotowych, a o każdym przekroczeniu wyznaczonej dla danego kierowcy strefy zostaniesz poinformowany za pomocą powiadomienia. Tego typu kontrola nie tylko pozwoli uzyskać oszczędności lecz także posłuży jako skuteczny „straszak” na zbyt pewnych siebie pracowników.

Wysokie koszty związane z niewłaściwą eksploatacją samochodów

Częste przekraczanie prędkości, zbyt duże obroty i ogólny brak szacunku dla aut służbowych to kolejny powszechnie znany problem. Dzięki tworzonym przez systemy zarządzania flotą analizom będziesz mógł w końcu skutecznie „przemówić do rozsądku” swoim pracownikom. Analiza stylu jazdy to bowiem dowód, który czarno na białym ukazuje jak dany kierowca traktuje firmowe auto. Regularne rozmowy z zatrudnionymi i systematyczne eliminowanie niewłaściwego podejścia do pojazdów służbowych z czasem pozwolą na egzekwowanie stosowania się do zasad eco-driving’u, co wpłynie na obniżenie kosztów oraz zmniejszenie częstotliwości serwisowania samochodów.

Kradzieże

Kradzieże to wbrew pozorom dość często spotykane w świecie flot pojazdów służbowych przestępstwo, którego dopuszczają się zarówno tak zwani „przypadkowi” pracownicy, szukający pracy na przysłowiową chwilę, jak i kierowcy zatrudnieni na dłużej. Najczęściej dochodzi do kradzieży paliwa, jednak pracownicy przywłaszczają sobie również elementy wyposażenia aut oraz wszelkie płyny i oleje, niezbędne podczas codziennej eksploatacji. Dzięki dokładnej kontroli każdego kierowcy, miejsc jego pobytu oraz czasu pracy uda Ci się raz na zawsze wygrać ze złodziejami i odstraszyć nieuczciwych pracowników.

Monitoring pojazdów GPS to zatem doskonały lek na wszystkie trapiące właścicieli flot i fleet managerów problemy. Za skorzystaniem z tej usługi przemawiają dodatkowo możliwe do uzyskania znaczne oszczędności oraz zwiększenie efektywności pracy. Nie ma zatem powodu, aby odkładać montaż lokalizatorów GPS na później, a wręcz przeciwnie – warto jak najszybciej wykorzystać tą wysoce profesjonalną i inteligentną technologię, cieszącą się ogromnym powodzeniem wśród wielu renomowanych firm.