światła samochodowe
16 lutego 2016

Kategoria:
Motoryzacja

Światła do jazdy dziennej czy światła mijania? Jak jeździć zgodnie z przepisami?

Korzystanie z właściwego oświetlenia samochodowego to podstawa bezpieczeństwa na drodze – nie tylko dla nas, ale i dla pozostałych uczestników ruchu. To, których świateł i w jakich sytuacjach należy używać ściśle określają przepisy. Niestety, wielu kierowców je lekceważy, umyślnie lub nieświadomie nie włączając odpowiednich świateł na czas jazdy, lub zaniedbując ich stan, np. przez niewymienianie starych i niedziałających żarówek. Zdarza się również, że złe zastosowanie różnych rodzajów świateł wynika z nieznajomości ich funkcji.

Światła mijania

Jest to rodzaj świateł, które zgodnie z obowiązującymi w Polce od 2007 roku przepisami powinny być włączone podczas jazdy o każdej porze dnia i nocy, również wtedy, gdy poruszamy się po dobrze oświetlonych drogach i w tunelach. Służą one do oświetlenia drogi przed pojazdem, charakteryzują się niesymetrycznym ustawieniem lamp.

Światła drogowe

Potocznie nazywa się je światłami szosowymi lub długimi. Podobnie jak światła mijania służą do oświetlenia drogi przed pojazdem, używamy ich od zmierzchu do świtu w nieoświetlonym terenie. Od świateł mijania różnią się tym, że są ustawione symetrycznie, a rzucany przez nie snop światła jest długi i bardzo intensywny. Z tego powodu kierowca w momencie zbliżania się do innego pojazdu (w tym również pojazdów szynowych) lub kolumny pieszych ma obowiązek przełączyć światła drogowe na światła mijania, aby nie oślepić pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Światła dzienne

Jak sama nazwa wskazuje są to światła stosowane podczas jazdy za dnia w warunkach dostatecznej przejrzystości powietrza (nie nadają się zatem do jazdy podczas obfitych opadów deszczu lub śniegu, ani w czasie mgły). Mogą być używane zamiast świateł mijania. Od 2011 roku wszystkie samochody dopuszczone do ruchu drogowego są obowiązkowo wyposażane w ten rodzaj świateł, jednak starsze modele często ich nie posiadają. Wielu kierowców decyduje się na oddzielny montaż świateł dziennych, gdyż zużywają one mniej energii. Należy jednak pamiętać o tym, że używamy tylko jednego rodzaju świateł – mijania lub dziennych – jednocześnie.

Światła przeciwmgłowe

Używamy ich w chwilach ograniczonej widoczności, np. mgły, silnych opadów deszczu i śniegu. Dzielimy je na przednie i tylne. Pierwsze z nich są barwy białej lub żółtej, ich używanie nie jest obowiązkowe, ale przydatne w połączeniu ze światłami mijania. Włączenie świateł przeciwmgłowych tylnych jest obowiązkowe, jeśli widoczność na drodze spada poniżej 50 metrów.

Odpowiednie używanie świateł i dbałość o ich stan techniczny znacznie zwiększa bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Wizyta w profesjonalnym serwisie samochodowym, takim jak Pmix Moto Punkt, pozwala szybko i sprawnie usunąć wszystkie powstałe usterki związane z oświetleniem oraz daje możliwość zamontowania świateł do jazdy dziennej.