instalcja lpg w samochodzie
18 stycznia 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Sterownik jako mózg instalacji LPG

Instalacje gazowe zyskały sporą popularność pod koniec XX wieku i do dziś cieszą się uznaniem sporej części kierowców. Nic w tym dziwnego, bowiem pozwalają one znacznie oszczędniej korzystać z pojazdu. Typowa instalacja LPG składa się z kilku głównych elementów i choć każdy z nich odgrywa unikatową rolę, jeden z nich jest szczególnie istotny dla działania całego systemu. Mowa o sterowniku – mózgu instalacji LPG.

Czym jest sterownik?

Tak jak praktycznie wszystkie współcześnie produkowane samochody, tak i nowoczesne instalacje gazowe wyposażone są w elektroniczny układ, odpowiedzialny za sterowanie wszystkimi pozostałymi elementami. Właśnie taką rolę pełni sterownik LPG – jest on odpowiedzialny za koordynowanie pracy takich elementów jak wielozawór i wtryskiwacze. Żeby sterownik mógł działać sprawnie, musi zostać podłączony do komputera pokładowego samochodu – ECU. Sprawna komunikacja między tymi urządzeniami jest jednym z warunków poprawnego działania całej instalacji. Ponieważ sterownik jest urządzeniem elektronicznym, musi zostać zamontowany w komorze silnika w taki sposób, by nie był narażony na kontakt z wilgocią.

Jak to działa?

Wspomnieliśmy już, że sterownik odpowiedzialny jest koordynację pracy wszystkich kluczowych elementów instalacji gazowej. To właśnie sterownik włącza i wyłącza instalację, decyduje o tym jak wiele mieszanki gazowej powinno zostać dostarczone do silnika oraz jaki powinien być jej skład – wszystko po to, by utrzymać zużycie gazu na optymalnym poziomie. Skąd jednak sterownik wie, jak zarządzać instalacją?

– Kluczowe jest tutaj podłączenie urządzenia do ECU oraz sieci czujników – mówi przedstawiciel firmy AG SklepZa ich pośrednictwem sterownik otrzymuje dane dotyczące m.in. wydajności pracy pozostałych elementów instalacji oraz warunków pracy silnika.

Nieprawidłowości pracy sterownika

Nie da się ukryć, że nowoczesna instalacja gazowa nie jest w stanie funkcjonować bez wyposażenia jej w sterownik. Z jednej strony w dużym stopniu poprawia on pracę instalacji, np. ogranicza zużycie paliwa i przez to wpływa korzystnie na koszty eksploatacji oraz emisję spalin. Z drugiej strony nieprawidłowość pracy sterownika, wynikająca z jego usterki bądź nieodpowiedniego dopasowania do reszty komponentów, może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje – instalacja gazowa może nawet przestać działać lub będzie działać w sposób nieefektywny. Po czym można poznać, że mamy do czynienia z taką sytuacją? Przede wszystkim objawem jest rozłączanie się instalacji, niemożność przełączenia się z benzyny na gaz – ponadto może wystąpić nierówna praca silnika, szarpanie oraz złe wskazanie ilości paliwa. Do uszkodzenia sterownika może dojść np. w wyniku jego zamoknięcia.