Sprawność reflektorów
19 czerwca 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Sprawność reflektorów jako jedno z kryteriów bezpiecznej jazdy

Mimo iż największy wpływ na bezpieczną jazdę ma prawidłowe i zgodne z obowiązującymi przepisami zachowanie się kierowcy, to jednak przyczyną pewnej i to wcale niemałej ilości wypadków bywa także nienależyty stan techniczny pojazdów. Do grupy tych podzespołów, które mają zasadniczy wpływ na nasze bezpieczeństwo, oprócz układów zawieszenia i hamulców oraz ogumienia, należą z pewnością reflektory naszego pojazdu.

Widzieć, być widzianym i nie oślepiać innych

Powyższy podtytuł właściwie bardzo precyzyjnie i wyczerpująco definiuje to wszystko, czego oczekuje się od instalacji oświetleniowej każdego, nie tylko samochodowego, pojazdu poruszającego się po drogach publicznych. Jak wszyscy wiemy, zasadniczymi elementami tej instalacji są reflektory i to od ich stanu technicznego, a także ich prawidłowego ustawienia zależy czy będziemy dobrze widzieli drogę i innych uczestników ruchu drogowego, czy będziemy dobrze i już z daleka widzialni albo czy nie oślepimy innych kierowców. Co prawda statystyki wykazują, że brak właściwego oświetlenia jest powodem drobnego ułamka wszystkich wypadków drogowych, to jednak z drugie strony jest to najczęstsze uchybienie ujawniane w czasie technicznych kontroli pojazdów dokonywanych przez policję. Większość z nas oczywiście wie jakie znaczenie, szczególnie w porze nocnej, mają reflektory, jednak nie każdy należycie o nie dba. Ciekawymi spostrzeżeniami dotyczącymi omawianego tematu podzielili się z nami pracownicy firmy TMC REGENERACJA REFLEKTORÓW z Piekar Śląskich.

Reflektory się starzeją

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, że reflektory samochodowe czy motocyklowe, tak jak wszystkie inne techniczne urządzenia z czasem tracą swoje walory użytkowe. Fakt, że takie reflektory po dłuższym okresie użytkowania jeszcze świecą wcale nie przesądza o ich należytej sprawności. Są różne konstrukcje źródeł światła, lecz niestety wszystkie one z czasem zaczynają świecić gorzej. Kierowca nie jest w stanie gołym okiem ocenić jakości swojego oświetlenia, a i diagnosta w czasie okresowego przeglądu może sprawdzić jedynie jego ustawienie, a nie siłę świecenia. O światła należy po prostu dbać. Musimy wiedzieć, że plastikowe osłony reflektorów są bardzo podatne na niekorzystne warunki atmosferyczne; szczególnie destrukcyjny wpływ wywiera na nie promieniowanie słoneczne powodujące ich matowienie, a więc i mniejszą skuteczność oświetleniową. Kupno nowych lamp to spory wydatek, szczęśliwie można je skutecznie naprawiać. W warsztatach zajmujących się profesjonalnym regenerowaniem reflektorów można pospawać ich pęknięte elementy i perfekcyjnie wypolerować klosze.