czyszczenie tapicerki
18 lutego 2016

Kategoria:
Motoryzacja

Sposoby czyszczenia tapicerki

Może się wydawać, że tapicerka samochodu jest stosunkowo mało narażona na różnego rodzaju zanieczyszczenia. Nie ma więc powodu, by czyścić ją regularnie, skoro nie widać wyraźnych zabrudzeń. Nic bardziej mylnego – nawet jeśli wnętrze naszego samochodu wydaje się czyste, to i tak znajdują się w nim niewidoczne dla oka bakterie, grzyby oraz żyjące w kurzu roztocza. Stanowią one poważne zagrożenie dla naszego zdrowia, zwłaszcza gdy spędzamy za kółkiem dużo czasu i korzystamy przy tym z klimatyzacji. Na to, by nasza tapicerka znów była czysta i wolna od obecności mikroskopijnych gości jest kilka metod – pranie ręczne w domu lub wizyta w myjni.

Domowe metody

Żeby oczyścić wnętrze naszego samochodu bez opuszczania garażu będziemy potrzebować odkurzacza, ciepłej wody oraz odpowiednich środków czyszczących na trudne zabrudzenia. Pamiętajmy, że do skórzanych tapicerek będziemy potrzebować innych środków, niż do tapicerki z materiału. Czyszczenie zaczynamy od porządnego odkurzenia, bez omijania najtrudniej dostępnych zakamarków, takich jak łączenie siedziska z oparciem – to właśnie tam zbiera się najwięcej brudu. Jeśli często wozimy w naszym samochodzie psa, nasz odkurzacz powinien być naprawdę silny. Trzymającą się materiału sierść możemy usunąć również przy pomocy szczotki ze sztywnym, plastikowym włosiem, lub nawet drobnoziarnistym papierem ściernym. Po odkurzeniu z grubsza przyda się zastosowanie płynu czyszczącego, który usuwa głębokie zanieczyszczenia – po jego wyschnięciu tapicerkę należy ponownie odkurzyć. Po odkurzaniu zabieramy się za mycie. Wiele rodzajów plam (np. tłuszcz) może usunąć sama gorąca woda, pamiętajmy jednak by korzystać z niej tylko w grubych rękawicach. Inne będą wymagały zastosowania odplamiaczy.

Wizyta w myjni

Jeśli nie mamy warunków do wyczyszczenia tapicerki na własną rękę, nie pozostaje nam nic innego, jak wizyta w myjni samochodowej. Nie musimy szukać ich daleko, wystarczy podjechać na najbliższą stację benzynową. Coraz częściej myjnie można spotkać również przy hipermarketach. Do prania tapicerek używane są w nich dwie różne techniki – jedna z nich oparta jest na działaniu ciepłej lub suchej pianki czyszczącej, oferuje ją większość dużych myjni. Druga z nich wykorzystuje ciepłej pary wodnej, wytwarzaną przez automaty odkurzające, coraz częściej spotykane w myjniach samoobsługowych. Wytwarzana przez urządzenie para wyrzucana jest pod dużym ciśnieniem przez rurę odkurzacza i dzięki swej temperaturze jest w stanie rozpuścić nawet stare, uciążliwe plamy. Zmiękczone i odłączone od tkanin zabrudzenia wciągane są do wnętrza odkurzacza, gdzie osiadają na filtrze wodnym. Temperatura pary dodatkowo zabija wszelkie żyjące w tapicerce i w materiale foteli drobnoustroje, jest więc znakomitą metodą dezynfekcji i to bez zastosowania sztucznych detergentów. Niewątpliwą zaletą prania parowego jest fakt, że możemy z nich korzystać sami, jest szybka i tańsza niż pranie pianką. Para wodna wysycha na bieżąco, dlatego tkaniny są suche zaraz po skończeniu sprzątania. Najczęściej spotykane w myjniach automaty parowe to produkty z oferty wszystkie firmę GreenSteam, największego importera urządzeń parowych na polskim rynku.