spedycja
18 marca 2016

Kategoria:
Motoryzacja

Spedycja międzynarodowa

Korzystamy z niej na co dzień. Na poczcie, w sklepie, na lotnisku i w magazynie. Dzięki niej nasze przesyłki docierają do najodleglejszych zakątków na świecie, możemy skosztować produktów spożywczych sprowadzonych z dalekiej Azji, a także ubierać buty zagranicznych firm. Mowa tutaj o spedycji międzynarodowej, w którą zaangażowanych jest duża ilość osób wykonujących trudną, aczkolwiek niezbędną i często niewidoczną dla innych pracę.

Klasyfikacja spedycji

Spedycją można określić organizowane przemieszczenia ładunków dzięki zastosowaniu odpowiedniego transportu. Istnieje podział spedycji ze względu na sferę działania i obszar obsługiwanego towaru. Wyróżniamy w tym przypadku spedycję:

  • publiczną, w której przedsiębiorstwo realizuje transport na zlecenie innych podmiotów,
  • własną – usługi wykonywane są we własnym zakresie w stosunku do towarów własnego obrotu handlowego,
  • krajową, odbywającą się na terenie danego państwa,
  • międzynarodową.

Czym jest spedycja międzynarodowa?

Ta ostatnia zyskała dużą popularność po otwarciu granic, co zaowocowało wzrostem wymiany handlowej pomiędzy różnymi państwami europejskimi oraz światowymi. Spedycja międzynarodowa nie jest jednak łatwym procesem, w którym kierowca dostarcza towar z punktu A do punktu B. To ogrom pracy, głównie papierkowej, w który zaangażowana jest cała sieć pracowników współdziałająca ze sobą w zharmonizowany sposób. Przedsiębiorstwo spedycyjne zajmuje się wyborem środka transportu, zawieraniem umów na przewóz, ubezpieczeniem przesyłki, sporządzaniem dokumentacji transportowej, odbiorem przesyłki od nadawcy oraz kontrolą przebiegu podróży towaru, co okazuje się kluczem do osiągnięcia sukcesu przedsięwzięcia. To ciągła komunikacja, próby ulepszenia systemów logistycznych oraz budowanie długoterminowych relacji z klientami. W skrócie – jest to poważny proces decyzyjny i strategiczny.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego spedytora?

Klient przy wyborze usługi transportowej wcale nie jest postawiony przed łatwym zadaniem. Na rynku istnieje mnóstwo firm spedycyjnych, a wybranie tej „najlepszej” graniczy z cudem. Profesjonalna firma spedycyjna powinna mieć już doświadczenie poparte dobrymi opiniami klientów. W transporcie liczy się przede wszystkim uczciwość, solidność, terminowość oraz korzystny stosunek jakości do ceny, dlatego rolą spedytora jest bezpieczny transport towaru z jednego miejsca do drugiego w jak najkrótszym czasie. Może on odbywać się drogą morską, lotniczą, kolejową lub lądową. Wszystko zależy od rodzaju przesyłki oraz budżetu klienta. Należy jednak pamiętać, że transport towaru powinien odbyć się zgodnie z przepisami prawa i z wytycznymi podpisanej wcześniej umowy – zaznacza ekspert z firmy logistycznej JAS-FBG, która oferuje usługi transportu i spedycji drogowej, kolejowej, morskiej i lotniczej, a także dystrybucję przesyłek drobnicowych na terenie Europy.