spedycja transport ladowy morski
20 września 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Specyfika transportu ładunków nietypowych

Transport ładunków nietypowych to operacja na tyle skomplikowana, że nie wszystkie firmy przewozowe podejmują się takich zadań. Wynika to głównie z braku odpowiedniego zaplecza technicznego i personalnego, niezbędnego do wykonania takiej usługi. Zwłaszcza że pojęcie ładunek nietypowy nie dotyczy wyłącznie towarów ponadnormatywnych o szczególnych wymiarach lub wadze. O czym zatem należy pamiętać, organizując transport ładunków nietypowych?

 

Co to są ładunki nietypowe?

 

Ładunkami nietypowymi nazywamy towary, które z różnych względów nie spełniają parametrów tzw. general cargo, a tym samym nie mogą być transportowane przy użyciu powszechnie stosowanych środków transportu. O tym, czy jakaś przesyłka jest nietypowa, decyduje bardzo wiele czynników. Jednym z nich są gabaryty ładunku, który ma zostać przewieziony. Waga i wymiary, zwłaszcza wysokość i szerokość mogą w znaczący sposób utrudnić transport takiego ładunku i spowodować konieczność zastosowania specjalistycznych środków transportu. Jednak waga i wymiary to nie jedyne kryteria określające ładunek nietypowy. Jak wyjaśnia ekspert spółki NET-CARGO specjalizującej się w organizacji transportu morskiego, drogowego i lotniczego:

Ładunki nietypowe, nazywane także specjalnymi to grupa towarów, które ze względu na swoją konstrukcję, przeznaczenie, wartość czy rodzaj surowca, z jakiego są wykonane, nie mogą być transportowane w standardowych warunkach drogowych i przy użyciu typowych środków transportu. Poza ładunkami ponadnormatywnymi, których wymiary oraz waga wykraczają poza przepisowe standardy obowiązujące w transporcie drogowym mamy do czynienia z następującymi kategoriami ładunków nietypowych: Transport towarów chłodzonych, wymagających stałej kontroli temperatury przewożonego ładunku. Transport pojazdów z wykorzystaniem specjalistycznych naczep, kontenerów czy lawet. Transport towarów niebezpiecznych, które ze względu na swoją toksyczność, wybuchowość czy łatwopalność wymagają specjalistycznych środków transportu, a personel obsługujący takie ładunki musi posiadać odpowiednie przeszkolenie potwierdzone właściwymi dokumentami.

 

Jak właściwie przeprowadzić transport ładunków nietypowych?

 

Organizacja przewozu ładunków uznanych za nietypowe to zadanie, które wymaga spełnienia wielu warunków zarówno formalnych, jak i technicznych. Od strony formalnej należy zadbać o kompletność dokumentacji dotyczącej transportowanego ładunku. Szczególnie wtedy, gdy towar pochodzi z importu. Pozwoli to na sprawne załatwienie kwestii celnych. Od strony technicznej należy zapewnić właściwe środki transportu, które zapewnią bezpieczny transport ładunku pod wskazany adres. Jak zatem widać organizacja transportu towarów nietypowych jest dość trudna, dlatego nie dziwi fakt, że coraz więcej osób korzysta z usług specjalistycznych firm spedycyjnych, które zapewnią środki transportu dopasowane do specyfiki przewożonego towaru, a nawet zajmą się kwestiami celnymi, gdy towar jest importowany.