smart-forfour
7 grudnia 2016

Kategoria:
Motoryzacja

Smart forfour, czyli smart dla czterech osób

Zwrotny, funkcjonalny i stylowy – te trzy słowa najlepiej opisują nowego smarta forfour. To mały samochód, który ma naprawdę duże możliwości. Idealnie sprawdzi się do jazdy po zatłoczonych aglomeracjach, w których brakuje miejsc parkingowych.

SMART – idea, która się nigdy nie starzeje

Smart forfour to następca legendarnego dwuosobowego smarta, stworzonego w latach 90-tych przez Mercedesa i szwajcarskiego przedsiębiorcę Nicolasa G.Hayeka, pomysłodawcę znanych na całym świecie zegarków Swatch. Pierwsza wersja forfour mierzyła zaledwie 3,7 metra długości i została zaprojektowana wspólnie z szóstą generacją Mitsubishi Colt, z którym dzielił platformę podłogową i ok. 40 procent wspólnych części. Pomimo ciekawej stylistyki i naprawdę dobrego wykonania, auto nie przekonało do siebie kierowców, dlatego smarta forfour produkowano jedynie od 2004 do 2006 roku.

Forfour 2.0

Następca smarta forfour powstał dopiero w 2014 roku. Tym razem Mercedes postawił na współpracę z Renault, pozwoliło to rozłożyć pomiędzy koncerny koszt nakładów na opracowanie technologii, testy i wdrożenie do produkcji. Nowa generacja fortwo jest pod względem technicznym konstrukcją bliźniaczą do Renault Twingo. Oba czterodrzwiowe samochody mają te same silniki umieszczone z tyłu i napęd na tylną oś, jednak ich wykończenie, stylizacja i wyposażenie to już dwa różne światy.

Mały, ale wariat!

Smart forfour oferuje bardzo duże możliwości personalizacji. Zaczynając od koloru nadwozia, aż do dachu i zaznaczonego szkieletu Tridion – wszystko może mieć dowolną kolorystykę. Wnętrze też jest niecodzienne, na kierowcę i pasażerów czeka bardzo estetyczne połączenie takich materiałów, jak: skóra, tkanina czy wysokogatunkowy plastik. Dodatkowo, smart forfour oferowany jest w kilku opcjach i pakietach ze specjalnym wyposażeniem. Za każde ulepszenie będziemy musieli jednak dodatkowo zapłacić.

Jak na swoje rozmiary (249 cm szerokości i 349 cm długości) smart forfour jest nadspodziewanie wygodny. Drzwi otwierają się niemal pod kątem prostym, a wysoki dach pozwoli bez trudu zająć miejsce każdemu z czwórki pasażerów. Oczywiście w tak małym samochodzie bagażnik nikogo nie zachwyci swoją pojemnością wynoszącą 180 litrów, ale nie zapominajmy, że jest to auto miejskie niekoniecznie przeznaczone na turystyczne wypady.

Dlaczego nie wszyscy lubią smarta?

Smart forfour to doskonale zaprojektowane auto, które jest diabelnie zwrotne i wystarczająco komfortowe. Na pewno wyróżnia się swoim designem, który zachwyci niejedną kobietę i większość mężczyzn. Pod względem stylu próżno szukać konkurencyjnych modeli w tym segmencie. Wysoka jakość ma jednak swoją cenę, za nowego smarta forfour zapłacimy około 50 000 zł.

Aktualny cennik smarta forfour, promocje i dostępne wersje sprawdzisz na stronie Smart Center Warszawa.