19 kwietnia 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Skuteczne sposoby zabezpieczenia samochodu

Sposobów na zabezpieczenie pojazdu przed kradzieżą jest wiele. Do najpopularniejszych należą blokady kierownicy, zapłonu, lokalizatory czy też nowoczesne alarmy. Skuteczność każdego z nich jest inna. Dla wyspecjalizowanych włamywaczy nie ma elementu, którego nie mogliby obejść. Warto więc poznać możliwości rynku w tym zakresie i przygotować się na zaskakujące sytuacje.

Mechaniczne zabezpieczenia pojazdów

Najpopularniejszym rozwiązaniem wśród mechanicznych sposobów zabezpieczenia pojazdów jest blokada kierownicy. Nie jest to metoda znana sprzed wielu lat w postaci „laski” na kierownicy. Obecne elementy to blokady montowane na stałe, pod kolumną kierowniczą, dzięki czemu na pierwszy rzut oka są one niewidoczne. Działają na kluczyk – po przekręceniu go kierownica zostaje unieruchomiona w jednej pozycji.

Kolejnym sposobem jest blokada skrzyni biegów. Jest ona również montowana pod poszyciem tunelu środkowego, dzięki czemu jest ukryta. Specjalista z firmy Bemex wyjaśnia, że unieruchamia ona bieg, uniemożliwiając jego zmianę. Podobne działanie wykazuje blokada pedałów. W zapomnienie natomiast odeszły blokady kół, które można jedynie spotkać podczas interwencji straży miejskiej.

Elektroniczne zabezpieczenia samochodów

Wśród elektronicznych zabezpieczeń samochodów królują wszelkiego rodzaju autoalarmy. Niestety, nie jest to rozwiązanie, które daje 100% ochronę przed kradzieżą. Ich główną funkcją jest odstraszenie złodzieja poprzez wygenerowanie hałasu i tym samym wydłużenie czasu mu niezbędnego do odjechania pojazdem. Jak w każdym obszarze, tak i w tym włamywacze szukają sposobów, by szybko i sprawnie pokonać alarmy – niestety dość często im się to udaje. W samochodach są montowane także immobilizery. Ich zadaniem jest zablokowanie zapłonu, rozrusznika i systemu zasilania paliwem. Skutecznym sposobem na ochronę ruchomości jest także ukryty przełącznik odcinający zapłon. Może on zostać zainstalowany w dowolnym miejscu znanym tylko kierowcy. Profesjonaliści zalecają także inwestycję w lokalizator GPS, który pozwala ustalić aktualne położenie auta na wypadek kradzieży. Ten element również musi być skutecznie schowany, tak by pozostał niezauważony przez włamywacza.

Niestety – powyższe elementy nie są skuteczne, jeśli kierowca nie będzie postępował rozsądnie. Warto zadbać o pozostawianie auta w widocznych, publicznych miejscach, a nie w bocznych uliczkach mało przyjemnych dzielnic. Podobnie sytuacja wygląda z pozostawianiem cennych rzeczy – nie powinny one się znajdować na widoku, gdyż wystarczy zbicie szyby i są na wyciągnięcie ręki oszusta.