13 lipca 2017

Kategoria:
Motoryzacja

Samochód zastępczy na czas naprawy własnego auta – kiedy nam przysługuje?

Jeszcze kilka lat temu samochód zastępczy większości kierowcom wydawał się jedynie pustym chwytem marketingowym firm ubezpieczeniowych. Sytuację na rynku wyprostował Sąd Najwyższy, który zakwestionował praktyki ubezpieczycieli, którzy powołując się na przeróżne argumenty, odmawiali wypłaty za użytkowanie innego pojazdu przez czas naprawy samochodu ubezpieczonego. Jak wygląda wynajem samochodu zastępczego z punktu widzenia prawa i w praktyce?

Główne zasady – samochód zastępczy z OC

W świetle widzenia prawa utrata pojazdu spowodowana zdarzeniem drogowym nie jest szkodą majątkową, a dopiero wynajem samochodu zastępczego jest za nią uznawany. Oznacza to, że pieniądze od ubezpieczyciela dostaniemy dopiero wtedy, gdy już rzeczywiście wynajmiemy zastępczy samochód.

Jeśli nasze auto ulegnie uszkodzeniu z winy innego kierowcy, koszty naprawy zostaną pokryte z jego OC. To samo dotyczy kosztów wynajęcia samochodu zastępczego. Warto wiedzieć, że mamy prawo złożyć wniosek o koszt najmu pojazdu zastępczego – mówi nam przedstawiciel firmy LCM Corp z Wrocławia, warsztatu i wypożyczalni samochodów zastępczych w jednym.

Kiedy zgłaszamy się do ubezpieczyciela sprawcy, poprośmy o pokrycie kosztów wynajmu. Pamiętajmy, że nie mamy obowiązku dodatkowo udowadniać mu potrzeby samochodu zastępczego, nie ma prawa tego od nas wymagać. Trzeba jednak pamiętać, że firma ubezpieczeniowa może odmówić zwrotu kosztu wynajmu w ramach OC sprawcy. Przykład? W naszej rodzinie znajduje się samochód, który moglibyśmy wykorzystać na czas naprawy naszego auta, więc podjęcie samochodu zastępczego zostanie uznane za ekonomicznie nieuzasadnione i niecelowe. Jeśli jednak na przykład nasz osobowy samochód uległ uszkodzeniu, a w naszym gospodarstwie domowym jest jeszcze jedna osobówka, którą współmałżonek codziennie dojeżdża do pracy, ubezpieczyciel nie ma prawa odmówić nam zwrotu kosztów najmu.

Jaki samochód zastępczy i na jak długo?

Kiedy decydujemy się na wypożyczenie samochodu zastępczego, pamiętajmy, że jego klasa nie może być wyższa nić klasa naszego samochodu. Ubezpieczyciel zwróci nam koszty jedynie za wynajem samochodu tego samego segmentu lub mniejszego. Jeśli wybierzemy samochód wyższej klasy, dostaniemy wyłącznie wysokość kosztów, w jakiej zmieścilibyśmy się, wybierając auto klasy niższej. Ubezpieczyciel będzie zwracał również uwagę na cenę wypożyczenia pojazdu, która nie może przekraczać średnich stawek, które obecnie obowiązują na rynku lokalnym. Najprościej jest skontaktować się z wypożyczalnią samochodów zastępczych, która dokona za nas formalności i doradzi, jakie auto wybrać. Według obowiązujących zasad samochód zastępczy powinien nam przysługiwać od dnia uszkodzenia naszego pojazdu do czasu odbioru z warsztatu. Ubezpieczyciele wciąż często jednak zwracają koszty wyłącznie za technologiczny czas naprawy, krótszy od czasu rzeczywistego. Czas rzeczywisty wydłużyć się może ze względu na konieczność sprowadzenia potrzebnych części, których nie ma akurat na lokalnym rynku lub wydłuża się ze względu na czas schnięcia lakierowanych elementów. Warto mieć to na uwadze.