klimatyzacja samochodowa
18 listopada 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Rola i znaczenie klimatyzacji samochodowej

Klimatyzacja samochodowa decyduje o komforcie jazdy w ciepłe letnie dni oraz pomaga pozbyć się wilgoci w aucie zimą. Regularnie serwisowana pozwala cieszyć się przyjemnym uczuciem chłodu i świeżym powietrzem wewnątrz kabiny. Obecnie, jest to niemalże obowiązkowe wyposażenie każdego pojazdu, bez którego trudno sobie wyobrazić jazdę samochodem.

Klimatyzacja samochodowa, czyli komfort w upalne dni

Nie ma nic gorszego niż wsiadania do rozgrzanego słońcem samochodu. Jedynie napływ chłodnego powietrza może przynieść ulgę, dlatego sprawna klimatyzacja to podstawa. Zapewnia bowiem odpowiednio niską temperaturę w upalne dni i pozwala cieszyć się komfortem jazdy w czasie wakacyjnych podróży. Co więcej, właściwe warunki panujące we wnętrzu kabiny przyczyniają się do bezpieczeństwa na drodze. Prowadzenie auta w wysokiej temperaturze negatywnie odbija się na koncentracji kierowcy, a powiew chłodnego powietrza pomaga przezwyciężyć zmęczenie.

Aby klimatyzacja nie zawiodła w najmniej oczekiwanym momencie, należy pamiętać o jej regularnym serwisowaniu. W czasie przeglądu w profesjonalnym serwisie, jakim jest Motor City Warszawa Białołęka, wykonywany jest przegląd całego układu klimatyzacji oraz wymieniany jest filtr kabinowy. Oprócz uzupełniania czynnika serwis obejmuje także odgrzybianie i dezynfekcję, co zapobiega przykrym zapachom z klimatyzacji. Nabijanie klimatyzacji samochodowej na warszawskiej Białołęce odbywa się z użyciem bezpiecznych czynników R-134a lub hfo-1234yf.

Jak działa klimatyzacja samochodowa zimą?

Notorycznie powracającym problemem w każdym samochodzie podczas chłodnych dni są zaparowane szyby. Z reguły do ich oczyszczenia używa się ściereczek i gąbek lub ciepłego nadmuchu, który jednak dość powoli osusza powierzchnię. Aby wilgoć znikała szybciej, warto korzystać właśnie z klimatyzacji, która absorbuje nadmiar wilgoci z wnętrza kabiny.

Czy klimatyzacja w samochodzie jest szkodliwa?

Często powtarzana jest opinia o szkodliwości klimatyzacji samochodowej. Jak jest naprawdę? Otóż pod warunkiem prawidłowego korzystania i regularnego serwisowania, klimatyzacja nie wpływa negatywnie na zdrowie. Zabieg odgrzybiania ozonem pozwala zniwelować drobnoustroje z układu chłodniczego, co sprawia, że do wnętrza kabiny dostaje się czyste i świeże powietrze. Aby klimatyzacja nie była szkodliwa, warto także pamiętać o właściwym jej używaniu. Nie powinno się bowiem ustawiać zbyt niskich temperatur, najlepiej, jeśli wpływające do kabiny powietrze będzie o kilka stopni chłodniejsze niż na zewnątrz.