13 września 2017

Kategoria:
Motoryzacja

Rola filtra powietrza w samochodzie

Filtr powietrza to swoiste płuca samochodu. Jego podstawowym zadaniem jest oczyszczanie powietrza napływającego do komory spalania, poprzez usuwanie wszelkiego typu pyłów oraz zanieczyszczeń (piasku, drobin kamieni, kawałków roślin itd.). Dobrze działający filtr jest w stanie zatrzymać zanieczyszczenia o wielkości setnych milimetra, utrzymując wlot powietrza silnika w nienagannym stanie użytkowym. Jak dokładnie działa filtr? Dlaczego istotna jest jego regularna wymiana? Zapraszamy do lektury.

Podstawowe typy filtrów powietrza

Większość pojazdów mechanicznych jest wyposażanych w filtry suche, w których powietrze w czasie wlotu do komory spalania przechodzi przez specjalną membranę o określonej gęstości. Pojazdy drogowe są zaopatrzone głównie w filtry papierowe, bawełniane i siatkowe. Niezależnie od sposobu wykonania, każdy filtr powinien być utrzymany we właściwym stanie użytkowym. Konieczna okaże się też jego cykliczna wymiana.

Co jaki czas należy wymieniać filtr?

Moment wymiany filtra samochodowego jest uzależniony od wielu czynników, m.in. typu auta oraz sposobu jego eksploatacji.

Większość producentów rekomenduje wymianę co 15-20 tysięcy kilometrów, choć w pojazdach poruszających się po szczególnie zakurzonych drogach i nawierzchniach warto zrobić to nieco wcześniej – objaśnia ekspert firmy Proton, wyspecjalizowanej w projektowaniu i wytwarzaniu filtrów oraz systemów filtracyjnych do silników spalinowych, układów wentylacyjnych i innych zastosowań przemysłowych.

Skutki posiadania brudnego filtra

Zabrudzony filtr powietrza pogarsza funkcjonowanie silnika – ogranicza jego dynamikę, opóźnia czas osiągania maksymalnego momentu obrotowego i zwiększa średnie spalanie. Kiedy filtr jest zanieczyszczony i nieszczelny, silnik angażuje znacznie większą ilość mocy do zasysania powietrza, a także przepuszcza do komory spalania wzmożoną ilość pyłów drogowych, wytwarzając niepotrzebne popioły i osady. Te niszczą ścianki cylindra i tłoka, powodując nadmierne zużycie elementów silnika. Grozi to poważnymi awariami.

O czym pamiętać przy wymianie filtra?

Przy wymianie filtra powietrza należy uwzględnić komorę filtra. To w niej następuje zasadnicza filtracja, skutkująca osadzaniem się cząstek stałych – piasku, brudu itd. Z wymianą filtra powinno iść więc w parze wyczyszczenie miejsca, w którym ten filtr się znajduje. W tym celu można wykorzystać prosty odkurzacz. Nie rekomenduje się stosowania sprężarek powietrza, które przedmuchując komorę mogą zanieczyścić wlot powietrza silnika.