24 stycznia 2017

Kategoria:
Motoryzacja

Rodzaje wózków widłowych

Wózki jezdniowe podnośnikowe, potocznie zwane wózkami widłowymi, to sprzęt niezbędny dla sprawnego funkcjonowania każdego magazynu lub fabryki. W użytku obecne są już od lat 20-tych XX wieku – od tego czasu na rynku pojawiło się wiele ich odmian.

Klasyfikacja wózków

Podział wśród dostępnych na rynku wózków widłowych możemy przeprowadzić biorąc pod uwagę dwie kwestie: ich funkcjonalność oraz rodzaj zasilania. Ze względu na funkcje wózki widłowe podzielić możemy na:

 • Terenowe – wykorzystywane są do transportowania ładunków w miejsca trudno dostępne ze względu na ukształtowanie terenu. Znajdują zastosowanie między innymi na placach budowy.
 • Kontenerowe – wózki o bardzo dużej ładowności, przystosowane do podnoszenia znacznych ciężarów. Stosowane są między innymi w portach, służą to załadunku kontenerów na statki
 • Boczne – są to wózki, który wysięgnik znajduje się z boku pojazdu. Rozwiązanie to jest wygodne w fabrykach i ciasnych magazynach, gdyż nie wymaga zbyt wiele manewrowania w alejkach – wystarczy, że wózek przemieszcza się wzdłuż niej.
 • Wózki wysokiego składowania – posiadają bardzo wysoki zasięg w górę, sięgający kilkunastu metrów
 • Podnośnikowe- zwane są inaczej teleskopowymi. Posiadają bardzo duży zasięg w górę oraz do przodu, są w stanie podnosić bardzo duże ciężary
 • Skrętne – maszt podnośnika jest w stanie obracać się, umożliwiając umieszczenie ładunku na wybranym miejscu nawet w bardzo trudnych warunkach manewrowych.
 • Wielokierunkowe – podobnie jak wózki skrętne umożliwiają one łatwe manewrowanie w ciasnych korytarzach. Posiadają one system niezależnego operowania przednimi i tylnymi kołami.
 • Antywybuchowe – są to specjalne maszyny, przystosowane do przenoszenia substancji grożących wybuchem.

Ze względu na zastosowany rodzaj napędu wózki widłowe dzielimy na

 • Spalinowe – wyposażone są najczęściej w silnik diesela, a więc napędzane olejem napędowym. Podnośniki tego rodzaju stosowane są głównie na otwartych przestrzeniach, na placach budowy oraz portach. Wózki spalinowe, które pracują w zamkniętych pomieszczeniach powinny być wyposażone w specjalne filtry
 • Gazowe – napędzane przy pomocy płynnego gazu. Są bardziej ekonomiczne niż silniki spalinowe, podobnie jak one stosowane są głównie w otwartych przestrzeniach – w przypadku stosowania w pomieszczeniach wózek powinien być wyposażony w filtry ograniczające emisję spalin.
 • Elektryczne – są to najodpowiedniejsze wózki do pracy w zamkniętych przestrzeniach, nie produkują spalin, są ekonomiczne, a jeden akumulator przy odpowiedniej eksploatacji może być z powodzenie wykorzystywany przez wiele lat.

Wymieniowe wyżej wózki widłowe marek takich jak Toyota, Nissan, Mitsubishi, Still, Komatsu i innych znajdziemy w ofercie firmy Truck Motor.