polisa OC
18 lutego 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych

Nawet najbardziej doświadczeni kierowcy nie mogą być pewni tego, że nie staną się uczestnikami wypadku. Doskonała umiejętność prowadzenia pojazdu nie chroni przed kolizjami oraz brawurą innych uczestników ruchu. Poza tym właściciel auta może w najmniej oczekiwanym momencie potrzebować pomocy podczas pokonywania dłuższej trasy. Właśnie przed konsekwencjami tego typu zdarzeń chronią ubezpieczenia komunikacyjne.

Na które ubezpieczenia komunikacyjne kierowcy decydują się najczęściej?

Wśród najpopularniejszych ubezpieczeń komunikacyjnych znajduje się oczywiście to, które jest obowiązkowe. Jest to tak zwana polisa OC.

Zakres ubezpieczenia OC szczegółowo określa Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Dzięki takiej polisie sprawca zdarzenia, w wyniku którego zostały poszkodowane inne osoby, nie będzie musiał pokrywać kosztów wyrządzonych szkód z własnej kieszeni. Zajmie się tym firma ubezpieczeniowa.

Wraz z OC kierowcy bardzo często wykupują ubezpieczenie AC znane pod nazwą autocasco. Mimo tego, że jest ono dobrowolne, to cieszy się dużą popularnością. Jest zabezpieczeniem na wypadek takich sytuacji jak:

  • zderzenie auta z innymi pojazdami, z osobami, zwierzętami, przedmiotami oraz uszkodzenie samochodu przez osoby trzecie
  • pożary i działanie sił przyrody, na których skutek stan auta pogorszy się
  • kradzież samego pojazdu, a także jego części.

O tym, aby wykupić ubezpieczenie OC, nie można pod żadnym pozorem zapomnieć. Zlekceważenie tego obowiązku grozi karą rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Natomiast autocasco pozwoli spać spokojnie każdemu właścicielowi auta. W przypadku uszkodzenia pojazdu ubezpieczonej osobie są wypłacane środki na jego naprawę” – mówi ekspert z firmy ALPINA Ubezpieczenia.

O jakich ubezpieczeniach komunikacyjnych warto pomyśleć?

Ci, którym zdarzyło się, że samochód odmówił im posłuszeństwa podczas dłuższej trasy czy w środku miasta, wiedzą jak przydatne jest ubezpieczenie Assistance. Jego wykupienie oznacza pewność całodobowej pomocy ze strony ubezpieczyciela. Pomoże on właścicielowi samochodu na wypadek stłuczki, poważniejszej kolizji czy awarii auta. Polisa taka obejmuje wsparcie techniczne, holowanie samochodu, ale także opłacenie noclegu i transport kierowcy oraz pasażerów. Ubezpieczyciel zapłaci również za wynajęcie auta zastępczego.

Natomiast polisa NNW dotyczy trwałych następstw nieszczęśliwych wypadków. Dzięki takiemu ubezpieczeniu poszkodowany nie będzie sam musiał ponosić kosztów leczenia czy też rehabilitacji. Może ono obejmować jedynie kierowcę, jak i kierowcę oraz pasażerów.