14 marca 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Rodzaje przyczep samochodowych

Przyczepa samochodowa stanowi dodatkową przestrzeń do transportowania ładunków. Bardzo często nie wystarcza do tego bagażnik samochodowy – dzieje się tak zwykle w przypadku aut osobowych. Dlatego tak wielu kierowców decyduje się na wykorzystanie przyczepy. Dobra wiadomość jest taka, że nie trzeba jej kupować, gdyż istnieje możliwość jej wypożyczenia. Trzeba jednak wiedzieć, na jaki model należy się zdecydować.

Jaj wybrać odpowiedni rodzaj przyczepy samochodowej?

Ci, którzy po raz pierwszy decydują się na wykorzystanie przyczepy, powinni dokładnie przyjrzeć się ich wszystkim rodzajom. Różnią się one między sobą pod wieloma względami.

Niektóre przyczepy są przystosowane do tego, aby transportować ładunki o średnich lub małych gabarytach. Natomiast inne są przeznaczone do przewozu naprawdę dużych artykułów. Mają one w związku z tym inne wymiary, ale także ciężar. To, ile waży przyczepa, ma wpływ na to, przez kogo może być wykorzystywana. Prowadzenie pojazdu, do którego przyłączony jest cięższy model, wymaga dysponowania specjalnymi uprawnieniami. Istnieją także przyczepy umożliwiające transportowanie innych pojazdów.

Dlatego też należy przemyśleć, do przewozu jakiego ładunku ma służyć wybrana przyczepa oraz przyjrzeć się temu, czy jej prowadzenie nie wymaga dodatkowych kwalifikacji.

Na przyczepie mogą być przewożone materiały budowlane, meble, ale także bagaż zabierany na dłuższe wakacje. Oferta modeli jest spora – nie ma problemu, aby znaleźć odpowiednią opcję dla siebie. Nie można jednak pominąć przeanalizowania tego, czy rodzaj przyczepy jest właściwy do zorganizowania konkretnego transportu i czy kierowca będzie mógł ją prowadzić, posługując się swoim prawem jazdy – mówi ekspert z firmy ERKA.

Z jakich przyczep mogą korzystać kierowcy?

Mimo że przyczepy samochodowe różni od siebie wielkość skrzyni ładunkowej, to ich główne kryterium podziału pozwala wyróżnić modele jedno oraz dwuosiowe.

Te pierwsze z nich można podzielić dalej na dwie kategorie – przyczepy lekkie oraz ciężarowe. Lekkie mają ładowność do 750 kg, natomiast ciężarowe do 1800 kg. Jeżeli ich waga wraz z pojazdem nie przekracza 3,5 tony, kierowca nie musi mieć dodatkowych uprawnień.

Przyczepy dwuosiowe także obejmują model lekkie do 750 kg oraz ciężarowe do 3500 kg. W odróżnieniu od wariantu jednoosiowego są wyposażone w hamulce. Mają także większe rozmiary, a co za tym idzie ładowność. Mogą prowadzić je kierowcy, którzy mają prawo jazdy kategorii B+E. Oba rodzaje przyczep mogą być wyposażone w plandeki zabezpieczające przewożony ładunek.