podnośnik
20 marca 2018

Kategoria:
Motoryzacja

Rodzaje podnośników samochodowych

Jeszcze niedawno obsługa i naprawa samochodów we wszystkich warsztatach realizowana była z poziomu kanału rewizyjnego – śmiało można jednak stwierdzić, że te czasy odchodzą do lamusa. Obecnie większość fachowców wykorzystuje w swoich warsztatach specjalne podnośniki. Jest to rozwiązanie zdecydowanie bardziej komfortowe, a ceny podnośników nie są tak przerażająco wysokie, więc coraz więcej warsztatów może sobie na nie pozwolić. Podnośniki możemy podzielić ze względu na rodzaj siły, która unosi samochód lub ze względu na konstrukcję mechaniczną. W naszym artykule skupimy się na tym drugim podziale i postaramy się scharakteryzować konstrukcje podnośników.

Podnośniki kolumnowe

Podnośniki kolumnowe są obecnie najbardziej popularną wersją konstrukcyjną. Do wyboru mamy podnośniki jednokolumnowe, dwukolumnowe i czterokolumnowe, o napędzie elektromechanicznym lub elektrohydraulicznym. Najczęściej stosowane są podnośniki dwukolumnowe, które unoszą samochód, wykorzystując dwie pary regulowanych przegubowo ramion, które są zamocowane na wózkach. Wózki poruszają się pionowo po prowadnicach kolumn. Podnośniki tego typu mogą mieć symetryczną lub asymetryczną konstrukcję. Dzięki temu, że urządzenie podnosi samochód z użyciem ramion, możliwe jest zwolnienie jego kół. Podnośniki czterokolumnowe to podnośniki najazdowe, a więc samochód podnoszony jest na kołach, które stoją na płytach podnośnika. W takiej konstrukcji jedna z płyt jest przesuwna, dzięki czemu mechanik ma możliwość dostosowania szerokości podnośnika do rozstawu kół obsługiwanego pojazdu.

Podnośniki nożycowe

Druga grupa popularnych podnośników do warsztatów samochodowych to podnośniki nożycowe.

Są zwykle droższe niż podnośniki kolumnowe – mówi nam przedstawiciel hurtowni motoryzacyjnej MotoHurtownia z Dobrodzienia. Mają jednak swoje zalety: wybierając podnośnik nożycowy, oszczędzamy powierzchnię wewnątrz warsztatu.

Podnośniki nożycowe mogą być mocowane bezpośrednio na posadzce lub wpuszczane w specjalnie przygotowane zagłębienie. W pierwszym przypadku konieczne jest wykorzystanie właściwych najazdów, dlatego statystyki wskazują, że większość warsztatów samochodowych decyduje się na montaż podnośnika w zagłębieniu. Wśród urządzeń tego typu możemy wyróżnić modele podprogowe, typowo obsługowe i rozwiązania diagnostyczne.

Na koniec warto wspomnieć, że poza nowoczesnymi podnośnikami samochodowymi na rynku dostępne są także podnośniki specjalistyczne, na przykład do obsługi wózków widłowych danego producenta, czy różnego rodzaju maszyn ciężkich.