olej samochodowy
5 stycznia 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Rodzaje olejów samochodowych

Olej silnikowy to jedna z najważniejszych substancji dla każdego samochodu, motocykla czy quada. Bez niego żaden pojazd nie będzie w stanie funkcjonować. Nie jest jednak tak, że do każdego rodzaju maszyny można wlać jakikolwiek olej. Niewłaściwy wybór płynu może spowodować nawet zatarcie silnika, dlatego warto dowiedzieć się, jakie rodzaje olejów samochodowych są dostępne na rynku, aby maszyna działała jak najlepiej.

Jakie są rodzaje olejów samochodowych?

Olej jest niezwykle ważny dla silnika samochodu i innych pojazdów mechanicznych. Jego zadaniem jest prawidłowe smarowanie silnika, a także oczyszczanie i chłodzenie jednostki napędowej. Istotnym parametrem przy kupnie właściwego tej substancji jest lepkość.

Należy się kierować sugestiami producenta w kwestii jej przedziału, jednak trzeba wiedzieć, że wysoka lepkość oleju zapewnia jego stabilną gęstość przy upałach, ale w czasie mrozów może być nawet przeszkodą w uruchomieniu silnika. Na zimę należy więc wybrać olej z jak najniższą lepkością, aby zaoszczędzić sobie nerwów. W przypadku doboru na lato lepkość niższa wiąże się z większą oszczędnością, ale wyższa zapewnia o wiele większą stabilność i bezpieczeństwo dla silnika. Innym kryterium, którym należy się kierować, kupując olej silnikowy, jest tworzywo, czyli baza.

Na rynku można spotkać oleje mineralne, półsyntetyczne oraz syntetyczne. Te pierwsze są zazwyczaj spotykane w starszych samochodach i nie obciążają uszczelnień silnika. Mają jednak swoje wady – przede wszystkim niska lepkość powoduje problemy z odpaleniem silnika w czasie mrozu. Oleje półsyntetyczne są mieszaniną opisanych olejów mineralnych z syntetycznymi. One również są używane raczej do smarowania starszych maszyn. Ostatnim typem, który jest najczęściej stosowany w nowych silnikach, są oleje syntetyczne. Są to najnowocześniejsze płyny, dzięki którym lepkość cieczy jest stabilna nawet przy skrajnych temperaturach, co jest ich wielką zaletą.

Gdzie kupić oleje samochodowe?

Oleje do samochodów osobowych i innych maszyn są szeroko dostępne. Jak mówi ekspert z firmy Buwar, warto postawić na sklep, w którym można będzie kupić zarówno oleje silnikowe, jak i niezbędne do ich przechowywania kanistry, a także filtry czy płyny do chłodnic. Oleje samochodowe dla osobówek, ciężarówek, motocykli, a nawet quadów i silników zaburtowych do łodzi – to wszystko zgromadzone w jednym miejscu to świetny wybór dla posiadaczy różnych maszyn, które do sprawnego działania potrzebują właściwie dobranego i wysokiej jakości rozwiązania.