kosmetyki-samochodowe
26 kwietnia 2018

Kategoria:
Motoryzacja

Rodzaje kosmetyków samochodowych

Właściciele aut, którzy naprawdę o nie dbają, potrafią zaopatrzyć się w większy arsenał kosmetyków samochodowych niż tych przeznaczonych do pielęgnacji własnego ciała. I nawet nic w tym dziwnego, zważywszy, jak szeroka jest gama dostępnych środków oraz jak ważne funkcje potrafią one spełniać. Nie tylko bowiem pomagają nadać autu rewelacyjny wygląd, ale też po prostu utrzymują je w dobrym stanie.

Tzw. chemia samochodowa to dość pojemny termin, w ramach którego wyszczególnić można zasadniczo kilka grup specyfików. – Na wyróżnienie z pewnością zasługują preparaty stosowane w kokpicie, na zewnątrz samochodu, a także te opracowane z myślą o konserwacji różnych elementów mechanicznych i podzespołów – wymienia specjalista z łódzkiego sklepu z akcesoriami samochodowymi Autofab.

Piękne wnętrze

W pierwszej grupie znajdą się zatem chociażby odplamiacze czy środki do czyszczenia i konserwacji tapicerki – zarówno skórzanej, jak i obić wykonanych z tkaniny. Osobno wymienić trzeba także specyfiki przeznaczone do pielęgnacji deski rozdzielczej, no i oczywiście rozmaite odświeżacze powietrza tudzież neutralizatory nieprzyjemnych zapachów.

Pielęgnacja zewnętrzna

Bodaj największą grupę stanowią kosmetyki samochodowe, dzięki którym zadbamy o zewnętrzne elementy auta. Oprócz specjalistycznych środków do czyszczenia felg, konserwacji opon i zewnętrznych plastików albo tych rozprawiających się z plamami smoły lub asfaltu, a także zanieczyszczeniami organicznymi (np. owadami) mamy wszak do wyboru cały repertuar preparatów myjących, nabłyszczających, wspomagających suszenie etc. Samego tylko mycia możemy dokonać z udziałem choćby szamponu, aktywnej piany, różnych płynów i proszków, a także specyfików typu 2 w 1. Ich dobór zależy m.in. od tego, w jaki sposób czyścimy auto: ręcznie, w myjni automatycznej czy bezdotykowej.

Konserwacja podzespołów

Jeśli chodzi o ostatnią z wyszczególnionych sekcji chemii samochodowej, to niektórzy są w stanie zaliczyć do niej nawet np. oleje silnikowe, choć wiele osób mianem „kosmetyku samochodowego” określi ewentualnie raczej dodatki do oleju, dzięki którym zredukować można hałas i zużycie silnika oraz paliwa. Właściwości smarne oleju poprawić mogą także dodatki do paliwa, wydłużające zarazem żywotność elementów całego układu paliwowego i ograniczające emisję szkodliwych substancji. Na uwagę zasługują też dodatki oczyszczające do chłodnic, dzięki którym układ chłodzenia zyskuje na wydajności, a co za tym idzie – chroniony jest dodatkowo również silnik. Dodatki takie wspomagają usuwanie nie tylko rozmaitych zanieczyszczeń, ale także rdzy i kamienia.