kompresor warsztatowy
5 listopada 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Rodzaje i zastosowanie kompresorów warsztatowych

Kompresor to urządzenie pozwalające na wytworzenie odpowiedniego ciśnienia powietrza, które może być spożytkowane we wszelkiego rodzaju układach pneumatycznych. Są one w stanie osiągnąć kilkukrotny spręż, magazynując pokaźną ilość energii. Powietrze jest magazynowane w zbiorniku wyposażonym we właściwy reduktor i wykorzystywane w miarę potrzeb. Najpopularniejszymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi są sprężarki tłokowe oraz śrubowe.

Czym charakteryzują się sprężarki śrubowe i tłokowe?

W sprężarkach śrubowych za wytwarzanie odpowiedniego sprężu odpowiadają dwa obracające się przeciwbieżnie wirniki, które zazębiają się ze sobą. Napędzane silnikiem elektrycznym lub spalinowym zwiększają ciśnienie, ponieważ są skonstruowane tak, że zmniejsza się ilość dostępnego między ich uzębieniem miejsca. Cechą charakterystyczną sprężarek śrubowych jest cicha praca i wysoka wytrzymałość, ze względu na konieczną wysoką precyzję wykonania są one jednak stosunkowo kosztowne. Sprężarki śrubowe są bardzo cenione w zastosowaniach profesjonalnych.

W sprężarce tłokowej za zwiększanie ciśnienia odpowiada poruszający się w cylindrze tłok. Przemieszczając się za sprawą mechanizmu korbowego napędzanego mimośrodowo, spręża powietrze w zależności od kierunku swej pracy. Oferowane są urządzenia, w których używa się mechanizmów dwustronnego działania, gdzie sprężanie zachodzi przy ruchu tłoka w obu kierunkach w celu płynniejszej pracy, stosuje się też układy dwóch tłoków pracujących w przeciwnych fazach. Ze sprężarek tłokowych korzysta się zarówno w zastosowaniach profesjonalnych, jak i amatorskich.

Do czego wykorzystuje się kompresory w zastosowaniach warsztatowych?

Sprężarki najczęściej są stosowane do zasilania używanych w warsztatach narzędzi oraz obsługi rozmaitych urządzeń. Korzysta się z nich do napędzania narzędzi pneumatycznych – od kluczy przydatnych podczas montażu i demontażu śrub po szlifierki. W wielu przypadkach używa się ich do nakładania powłok m.in. farb i różnych chemikaliów. Podłączone do odpowiednich systemów ułatwiają przesyłanie i rozpylanie cieczy oraz przemieszczanie materiałów sypkich. Sprawdzają się przy obsłudze siłowników pneumatycznych, transportu podciśnieniowego czy korzystaniu z powietrza do rozdmuchu albo czyszczenia.

Szeroki wybór kompresorów tłokowych i śrubowych można znaleźć w ofercie firmy Wolsen. Specjalizuje się ona w sprzedaży urządzeń pneumatycznych, jak również maszyn do obróbki metalu i drewna, wyposażenia warsztatów oraz sprzętu czyszczącego. Wśród asortymentu znajdują się artykuły dla spawalnictwa.