8 sierpnia 2019

Kategoria:
Motoryzacja

Rodzaje filtrów do wózków widłowych

Filtry do wózków widłowych to podstawowe wyposażenie, dzięki któremu możliwe jest utrzymanie pojazdu w odpowiednim stanie. Zastosowanie części zamiennych eliminuje ryzyko wystąpienia większych awarii i wpływa na poprawę funkcjonalności. Na rynku dostępne są różne rodzaje filtrów do wózków widłowych. Jak wygląda ich klasyfikacja i czym dokładnie się charakteryzują? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.

Serwisowanie – wymiana filtrów w wózkach widłowych

Regularny przegląd techniczny i serwisowanie wózków widłowych jest bardzo ważne dla ich poprawnego funkcjonowania. Jak wyjaśnia specjalista z firmy Elar-Tech, dostarczającej części zamienne do wózków widłowych:

Polega ono między innymi na wymianie filtrów, dzięki czemu można pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń, które mogłyby utrudniać pracę maszyn. Bardzo ważne jest, aby stawiać na filtry wysokiej jakości, które są gwarancją właściwego działania wózka. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli. Najlepiej stawiać na czołowe marki, które oferują najlepsze komponenty. Równie istotne jest wybieranie tych firm serwisujących, które gwarantują odpowiedni poziom wykonywanych usług – dodaje.

Filtry do wózków widłowych – rodzaje

Oferta rynkowa w zakresie części do wózków widłowych jest bardzo szeroka. Dotyczy to także filtrów, wśród których można wymienić:

  • filtry oleju

Zdecydowanie najważniejsze z filtrów do wózków widłowych, ale też wszystkich innych pojazdów mechanicznych. Filtr oleju dba o czystość, a więc i jakość środków smarnych w silniku oraz przekładni. Dzięki temu wszystkie elementy ruchome urządzenia mogą pracować płynnie i bez zakłóceń.

  •  filtry hydrauliki

Filtry hydrauliczne stanowią odmianę filtrów olejowych. Są warte wyróżnienia, ponieważ ich właściwa praca przekłada się na możliwości pracy wysięgnika wózka. To właśnie one oczyszczają olej hydrauliczny, wspomagający skręt wózka i ruchy masztu (podnoszenie, przechylanie), a więc umożliwiający operowanie ładunkiem na widłach. Stosowanie wysokiej jakości filtra olejowego do hydrauliki pozwala na przedłużenie żywotności oleju w obiegu, co przekłada się na oszczędności w firmie.

  • filtry powietrza

Filtry powietrza stosowane w wózkach widłowych pełnią dwa zadania: oczyszczają powietrze w kabinie operatora oraz powietrze doprowadzane do silnika. W nowoczesnych sztaplarkach możemy spotkać wewnętrzne i zewnętrzne filtry kabinowe: pierwszy z nich oczyszcza powietrze w obiegu zamkniętym, kiedy uruchomione jest ogrzewanie; drugi, czyli filtr kabinowy zewnętrzny, oczyszcza powietrze dostarczane do kabiny z otoczenia. Filtr powietrza do silnika, jak wskazuje jego nazwa, dba o czystość powietrza dostarczanego do serca pojazdu; w miejscach o szczególnie wysokim stopniu zapylenia wskazane jest stosowanie dodatkowego filtra przeciwpyłowego.

  • filtry gazu

Filtry gazu stosowane są w wózkach widłowych o napędzie gazowym. Główny filtr wstępnego oczyszczania montowany jest bezpośrednio za butlą gazową. W niektórych modelach wózków wskazany jest montaż dodatkowego elementu, tzw. filtra na brudny gaz, który zapewnia 100% pewności prawidłowego oczyszczenia gazu.

  • filtry paliwa

Te filtry oczyszczają paliwo wtryskiwane do silników wózków spalinowych.

  • filtry maszyn elektrycznych

Wybór filtra do wózka widłowego

Kupując filtr do wózka widłowego trzeba kierować się przede wszystkim jego dopasowaniem do konkretnego typu maszyny. Istotna jest nie tylko marka urządzenia, ale także seria i model – zakup niewłaściwego filtra może skutkować nieprawidłowym działaniem lub całkowicie uniemożliwić montaż.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości w kwestii wyboru filtra, skontaktuj się ze specjalistą. Dobre sklepy z częściami zamiennymi do wózków widłowych udzielają wsparcia swoim klientom zarówno telefonicznie, mailowo, jak w kontakcie bezpośrednim w siedzibie firmy.