6 września 2019

Kategoria:
Motoryzacja

Rodzaje akumulatorów samochodowych

Akumulator to jedna z najważniejszych części silnika. Znajduje się w każdym pojeździe wyposażonym w silnik spalinowy. Na przestrzeni lat akumulatory bardzo się zmieniły. Dzisiaj nie zwraca się uwagi jedynie na ich parametry, ale także na to, jakie rozwiązanie będzie najodpowiedniejsze dla danego kierowcy. Jakie rodzaje akumulatorów można obecnie spotkać na rynku?

Akumulator – jaka funkcje pełni w samochodzie?

Akumulator to jedno ze źródeł energii w samochodzie, które jest niezbędne do działania pojazdu. Energia jest produkowana dzięki zachodzącym reakcjom chemicznym. Mają one miejsce w elektrolicie, a także zachodzą między elektrolitem a pyłami. Akumulator to zatem urządzenie, które gromadzi, kumuluje energię elektryczną.

Wygenerowana energia jest dalej przekazywana do innych podzespołów auta. Dociera do rozrusznika oraz do cewki zapłonowej, kiedy kierowca zamierza odpalić samochód.

Każdy akumulator ma określoną żywotność. Zależy ona również od tego, jak często samochód jest używany. Urządzenie może także rozładować się w czasie ujemnej temperatury, co ma miejsce zwłaszcza wtedy, kiedy jest już dość wyeksploatowane.

Jakie są rodzaje akumulatorów?

Na przestrzeni lat akumulatory przeszły sporą ewolucję.

W związku z produkcją coraz nowocześniejszych aut na rynku pojawiały się innowacyjne modele akumulatorów. Charakteryzuje je zwłaszcza dużo większa wydajność w stosunku do swoich poprzedników oraz łatwiejszy sposób użytkowania – mówi fachowiec z firmy GRAVOLT z Nowej Soli.

Dziś można wybierać spośród akumulatorów:

  • kwasowo-ołowiowych (SLA) – ich nazwa pochodzi od komponentów, które składają się na pojedyncze ogniwo akumulatora. Jest to anoda wykonana z ołowiu oraz katoda stworzona z ditlenku ołowiu. Całość uzupełnia elektrolit, którego skład jest oparty na kwasie siarkowym. Akumulatory te mają napięcie 12 V oraz składają się z 6 ogniw. Co ciekawe, zostały zaprojektowane w połowie XIX, a mimo to nadal są chętnie wybierane przez kierowców.
  • żelowych – elektrolit w tych akumulatorach występuje pod postacią żelu krzemionkowego. W przeciwieństwie do modeli kwasowo-ołowiowych, nie ma potrzeby okresowego uzupełniania ich wodą destylowaną.
  • Absorbed Glass Mat – ich najważniejszą częścią jest włókno szklane, które jest nasączone elektrolitem. W ich przypadku również nie ma potrzeby uzupełniania jego poziomu. Jednak modele te są mniej odporne na głębokie rozładowanie.
  • EFB, AFB, ECM – to następcy akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Poprawiono w nich parametry dotyczące żywotności i wydajności.

Wybór właściwego oraz odpowiednie serwisowanie akumulatora samochodowego to bardzo ważna decyzja. Kierowca musi mieć na uwadze, gdzie, jak często i jakim jeździ samochodem.