12 października 2019

Kategoria:
Motoryzacja

Rodzaje agregatów rolniczych

Agregaty rolnicze pozwalają nam na wykonywanie wielu prac, dzięki którym tworzymy warunki glebowe odpowiednie do prawidłowego wzrostu roślin. Wybór właściwego agregatu rolniczego jest bardzo istotny, by prace przebiegały sprawnie i bez opóźnień – agregat rolny wybieramy przede wszystkim pod kątem wielkości gospodarstwa rolnego i mocy ciągnika, przy czym pamiętamy, że każdy siew oraz gleba wymaga szczególnego podejścia. Powinno nam oczywiście również zależeć na agregacie rolniczym od sprawdzonego producenta, by był solidny i skutecznie służył nam latami. Agregaty rolnicze dzielimy na trzy podstawowe rodzaje, które postaramy się omówić w naszym artykule.

Talerzowe agregaty rolnicze

Agregaty talerzowe wykorzystywane są do uprawy przedsiewnej i pożniwnej na glebie po orce i przy uprawie powierzchniowej. Agregaty talerzowe są stosowane do prac na glebach ciężkich – tną i kruszą górną część skiby i zagęszczają jednocześnie jej dolną część. Sprawia to, że skiba szybciej osiada. Agregaty talerzowe eksploatowane są też przy uprawach powierzchniowych – tną i spulchniają wówczas wierzchnią warstwę gleby, mieszając ją jednocześnie z resztkami roślin, które zalegają na powierzchni. Gleba jest wyrównana, a resztki roślin szybciej się rozkładają. Warto przy tym zaznaczyć, że agregaty talerzowe świetnie sprawdzają się w popularnym ostatnio rolnictwie ekologicznym, ponieważ przy uprawie ściernisk w dwufazowej technologii nie ma konieczności stosowania herbicydów.

Agregaty uprawowo-siewne

Jak wskazuje nazwa, agregaty uprawowo-siewne służą jednocześnie do przygotowania gleby do zasiewu i samego zasiewu. Jednym przyrządem wykonujemy jednocześnie różne prace, a to oczywiście zmniejsza koszty paliwa i skraca czas pracy, który jest przecież niezwykle cenny. Ten rodzaj agregatów rolniczych może być wykorzystywane na wszystkich rodzajach gleb. Jak mówi nam przedstawiciel producenta maszyn rolniczych Armasz z województwa mazowieckiego, rolnicy chętnie wybierają zarówno jednowałowe, jak i dwuwałowe agregaty uprawowo-siewne zgodnie ze swoimi potrzebami.

Agregaty ścierniskowe

Agregaty ścierniskowe znajdują zastosowanie przy uprawie pożniwnej. Dzięki agregatowi ścierniskowemu prace przebiegają szybko i sprawnie, co zapobiega porastaniu pola samosiejkami, ułatwia walkę z wieloletnimi chwastami, zmniejsza parowanie wody, ograniczając tym samym wysuszanie gleby. Dzięki agregatom ścierniskowym resztki równomiernie mieszają się z glebą, co pozytywnie wpływa na ich rozkład. Kolejny plus prac z agregatami ścierniskowymi: nasiona, które uległy osypaniu w czasie żniw szybciej kiełkują.

Gdy mamy wątpliwości, jaki agregat rolniczy najlepiej sprawdzi się w naszym gospodarstwie, warto przyjrzeć się ich opisowi, charakterystyce na stronie producenta maszyn rolniczych, wyposażeniu standardowemu i dodatkowemu itd. Jeśli wciąż pojawia się w nas niezdecydowanie i rozdarcie – po prostu zapytajmy firmowych fachowców.