amerykański dowód rejestracyjny
1 marca 2022

Kategoria:
Motoryzacja

Rejestracja auta z USA w Polsce. Zasady postępowania

Samochody sprowadzane z USA nie tracą w Polsce na popularności. Na amerykańskich aukcjach można znaleźć prawdziwe okazje, dzięki czemu zakup auta zza oceanu staje się naprawdę opłacalny, wliczając w to nawet dodatkowe koszty, związane z holowaniem i transportem. Nabywcy samochodów ze Stanów Zjednoczonych muszą oczywiście zarejestrować je w Polsce, co może przysporzyć pewnych trudności. Co zrobić, aby rejestracja auta z USA przebiegła bezproblemowo?

Jak zarejestrować samochód ze Stanów Zjednoczonych w Polsce?

Jeśli chcesz zarejestrować w Polsce samochód sprowadzony z USA, powinieneś pamiętać o tym, że procedura ta wymaga dostarczenia do Wydziału Komunikacji odpowiednich dokumentów. Zadbaj o to jeszcze przed zakupem, przystępując tylko do sprawdzonych aukcji samochodowych, które zapewniają nowym właścicielom całą dokumentację związaną z autami oraz dowody zakupu w postaci faktury lub umowy sprzedaży.

Sprowadzając auto ze Stanów Zjednoczonych, powinieneś opłacić cło, akcyzę oraz podatek VAT. Jeśli potrzebujesz pomocy z formalnościami, możesz skontaktować się z jedną z firm zajmujących się importem samochodów z USA, np. JankesCar. Pomoc specjalistów może pozwolić na spore oszczędności. Na przykład wysokość podatku VAT zależy od tego, do którego portu w Europie auto zostanie sprowadzone. W Polsce VAT wynosi 23%, a w Niemczech tylko 19%, dlatego wiele osób sprowadza samochody z USA do niemieckich portów. Pamiętaj, aby przetłumaczyć wszystkie dokumenty na język polski. Zadanie to należy zlecić tłumaczowi przysięgłemu. Rejestracja samochodu powinna nastąpić w ciągu 30 dni od sprowadzenia go do kraju.

Na co zwrócić uwagę, przygotowując się do procedury rejestracji auta z USA?

Samochody, które zostały sprowadzone zza granicy, powinny przejść przegląd techniczny, a w przypadku aut z USA, w tym tych kupowanych na amerykańskich aukcjach samochodowych, należy je dostosować do krajowych przepisów. Wymianie lub modyfikacjom podlega oświetlenie: zazwyczaj trzeba wymienić tylne kierunkowskazy na pomarańczowe, a także dodać światła przeciwmgielne tylne. Co ważne, w Polsce stosuje się światła asymetryczne, które umożliwiają doświetlanie pobocza. W samochodach amerykańskich montowane są światła symetryczne, dlatego konieczna jest ich modyfikacja.

Równie ważne jest sprawdzenie układu wydechowego, który powinien spełniać europejskie normy emisyjne. W amerykańskich samochodach niezbędne jest również dostosowanie prędkościomierzy, poprzez zamianę mil na kilometry. Dostosowanie auta z USA do polskich przepisów najlepiej zlecić warsztatowi, które specjalizuje się w takich modyfikacjach. Można mieć wtedy pewność, że żaden szczegół nie zostanie pominięty, wszelkie modyfikacje zostaną wykonane zgodnie z technologią producenta, a auto przejdzie przegląd techniczny.