Regeneracja sprezarki klimatyzacji
2 października 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Regeneracja sprężarek klimatyzacji samochodowej w praktyce

Sprężarka to bardzo ważny, ale i kosztowny element układu klimatyzacji. Niestety, podobnie jak inne elementy mechaniczne, także on może ulec awarii. Co zrobić w takim przypadku? Można oczywiście wymienić go na nowy, ale taka operacja będzie sporo kosztowała właściciela pojazdu. Innym rozwiązaniem jest regeneracja sprężarki klimatyzacji samochodowej. Co warto wiedzieć o takiej usłudze?  

Działanie sprężarki a jej awaryjność  

Sprężarka ma za zadanie tłoczyć i kompresować czynnik chłodzący. Ponieważ urządzenie to jest narażone na pracę w szczególnie wymagających warunkach, jest podatne na uszkodzenia. Wysokie ciśnienie i zanieczyszczenia przedostające się z obiegu systemu oraz pozostałe czynniki decydują o awaryjności sprężarki.

Niestety nawet świadoma eksploatacja i regularne przeglądy nie zagwarantują, że za jakiś czas będzie się ona wciąż nadawała do użycia. Szczególnie problematyczna jest iglica zaworu ciśnieniowego, bardzo wrażliwa na brud.

Na czym polega regeneracja sprężarki klimatyzacji?  

Usługa naprawy sprężarki klimatyzacji polega na jej gruntownej renowacji, wraz z wymianą poszczególnych podzespołów. Mówiąc bardziej szczegółowo, usuwana jest awaria dotycząca danego obszaru działania elementu. Odbywa się to zwykle z zastosowaniem nowszych komponentów zastępczych – oryginalnych lub zamienników.

Z kolei regeneracja sprężarki klimatyzacji będzie procesem o wiele bardziej inwazyjnym. Nie dotyczy bowiem konkretnego obszaru działania, ale odnosi się do całości urządzenia. Wymianie podlega zwykle większość wyeksploatowanych fragmentów.

Taka usługa jest dobrą metodą na zrekonstruowanie pierwotnych parametrów sprężarki oraz na obniżenie kosztów jej użytkowania.

Czy opłaca się inwestować w regenerację sprężarki klimatyzacji? 

Celem regeneracji jest to, aby sprężarka działała bez zarzutu, jak gdyby była zupełnie nowym urządzeniem. Ostatecznie jednak koszt takiej usługi i tak jest niższy w porównaniu z tym, co trzeba by było wydać na zakup nowej sprężarki. Tak więc to się opłaca, choć oczywiście każdy przypadek warto rozpatrywać indywidualnie.

Jeśli nie wiesz, czy w przypadku Twojego pojazdu lepsza będzie regeneracja, czy wymiana na nową część, zasięgnij fachowej porady. Specjaliści z Truck Mar, w oparciu o bogate doświadczenie i wiedzę, na pewno pomogą Ci podjąć właściwą decyzję.

Pamiętaj, że niezależnie od tego, na jaki wariant się zdecydujesz, warto korzystać z oferty wyłącznie renomowanych warsztatów.