silnik
13 października 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Regeneracja silników do maszyn specjalistycznych. Przykłady realizacji

Praca silników spalinowych odbywa się w bardzo ekstremalnych  warunkach. Ich podzespoły funkcjonują w wysokich temperaturach generowanych przez spalanie mieszanki paliwowo-powietrznej oraz pod dużymi obciążeniami, związanymi zarówno z osiąganymi prędkościami obrotowymi, jak i powstającym momentem obrotowym oraz wytwarzanym tarciem. Z czasem ulegają więc znacznemu zużyciu uniemożliwiającemu dalszą eksploatację.

Co daje regeneracja silników spalinowych?

Silniki spalinowe podobnie jak wszystkie urządzenia mechaniczne mają określoną żywotność, przewidzianą przez ich konstruktora na etapie projektowania. Po osiągnięciu oznaczonego resursu ze względu na postępujące zużycie materiału, a niekiedy także zaniedbania eksploatacyjne, tracą one swoją charakterystykę. Objawia się to zwykle ograniczeniem mocy, nieregularną pracą czy zwiększeniem spalania albo zużycia oleju. W wielu przypadkach nie oznacza to jednak jeszcze konieczności wycofania ich z użytkowania. Najczęściej z powodzeniem można przeprowadzić regenerację silnika. Proces regeneracji jest wykonywany również  w przypadku maszyn specjalistycznych.

W jakich maszynach specjalistycznych wykorzystuje się silniki spalinowe?

Silniki spalinowe w wersjach benzynowych i wysokoprężnych są jednym z najpowszechniej wykorzystywanych źródeł napędu stosowanym zarówno w pojazdach samobieżnych m.in. urządzeniach transportu ciężkiego, maszynach budowlanych czy rolniczych, jak i taborze szynowym – głównie lokomotywach spalinowych. Montuje się je także w jednostkach pływających – nie tylko służących rekreacji jachtach czy motorówkach, ale także barkach i holownikach śródlądowych oraz statkach pełnomorskich. Silniki instaluje się ponadto w maszynach stacjonarnych, takich jak choćby agregaty prądotwórcze o dużej mocy, agregaty hydrauliczne czy wszelkiego rodzaju zewnętrzne taśmociągi.

Czym wyróżniają się procesy regeneracji silników maszyn specjalistycznych?

W maszynach  specjalistycznych na ogół  wykorzystuje się  z wielkogabarytowe jednostek napędowych  o dużej mocy. Proces obsługi, naprawy wymagają  stosowania specjalistycznego  oprzyrządowania, które pozwoli nie tylko na ich demontaż, ale również transport, niezbędne czyszczenie oraz ocenę stanu technicznego i skali ewentualnych uszkodzeń. Kluczowa będzie ponadto możliwość wykonania szlifu cylindrów oraz ich późniejszego honowania, planowania głowic czy obróbki pozwalającej na odtworzenie tłoków lub korbowodów w razie potrzeby. Wysokie wymagania stawia też naprawa wałów oraz ich precyzyjne pozycjonowanie.

Firmą, która dysponuje możliwościami regeneracji jednostek napędowych do maszyn specjalistycznych, jest JURGAL. W swoim zakresie usług ma  m.in. prace przy silnikach do jednostek żeglugi śródlądowej, generatorów, maszyn rolniczych czy przemysłu ciężkiego i chemicznego.