25 marca 2019

Kategoria:
Motoryzacja

Recykling pojazdów krok po kroku

Niekiedy naprawa samochodu okazuje się nieopłacalna. Dotyczy to zwłaszcza starszych aut, w których koszt części zamiennych byłby wyższy niż wartość pojazdu. Także samochody, które uległy uszkodzeniom w wyniku wypadków drogowych, często nadają się wyłącznie na złom. Kasacja to dobre rozwiązanie, które umożliwia bezpieczne pozbycie się auta oraz zarobek.

Złomowanie pojazdów to najlepszy sposób na pozbycie się auta, które uległo wypadkowi, jest skorodowane lub niekompletne. Takie samochody zazwyczaj sprawiają właścicielom sporo problemów — wyglądają nieestetycznie i zajmują miejsce. Ich usunięcie powinno odbyć się zgodnie z prawem, na zasadach podobnych do utylizacji złomu. Samą czynność należy zlecić profesjonalnemu zakładowi demontażu, który oprócz skupu i złomowania, doradzi w zakresie sprzedaży części, a także zajmie się dokumentacją.

Skup samochodów

Samochody nie są długowieczne. Zwłaszcza te kupowane „z drugiej ręki” są narażone na szybsze zużycie w wyniku bieżącej eksploatacji, jak również na awarie. Naprawa nie zawsze jest opłacalna, a dalsza sprzedaż w takiej sytuacji — niemożliwa. Wiele osób decyduje się wówczas oddać samochód do skupu. Zalet tego rozwiązania jest kilka:

  • zarobek — większość skupów, tak jak Złomowanie Pojazdów Mateusz Caban, oferuje gotówkę od razu po przyjęciu auta. Wycena odbywa się indywidualnie, zgodnie z aktualną sytuacją rynkową i obowiązującymi stawkami,
  • ochrona środowiska — nawet w samochodach, które nie są już eksploatowane pozostają resztki płynów i olejów. Sam niesprawny pojazd zamienia się w złom, który należy zutylizować zgodnie z prawem,
  • odzyskanie wolnego miejsca w garażu lub na podjeździe, uporządkowanie terenu wokół nieruchomości i podniesienie jego estetyki.

Złomowanie aut

Złomowanie pojazdów to sposób na pozbycie się samochodów powypadkowych, niekompletnych, skorodowanych, również tych, bez aktualnych badań technicznych czy opłaconej polisy OC. Osoba, która zdecyduje się na to rozwiązanie, powinna:

  1. wybrać stację demontażu pojazdów w swoim mieście,
  2. skontaktować się z wybranym punktem — niektóre oferują bezpłatne odebranie pojazdu ze wskazanego miejsca i przetransportowanie go do stacji,
  3. przygotować niezbędne dokumenty: dowód osobisty, dowód rejestracyjny (lub zaświadczenie potwierdzające dane auta) oraz tablice rejestracyjne,
  4. spisać umowę,
  5. odebrać zapłatę i załatwić formalności związane z wyrejestrowaniem auta (licencjonowane punkty wystawiają zaświadczenie o złomowaniu pojazdu, na podstawie którego możesz ubiegać się o zwrot niewykorzystanego OC).

W gestii firmy znajduje się kasacja pojazdu zgodnie z zasadami ochrony środowiska oraz rzetelna segregacja odpadów.