25 października 2020

Kategoria:
Motoryzacja

Rama blacharska i jej znaczenie w naprawie samochodów

W każdym profesjonalnym warsztacie samochodowym powinna znaleźć się rama blacharska, która jest niezbędna podczas skomplikowanych napraw mechanicznych lub blacharskich. Jest to bowiem specjalistyczne urządzenie, dzięki któremu możliwa jest praca z trudno dostępnymi częściami samochodu, co ułatwia wykonywanie wszelkich prac związanych z naprawą samochodu. Sprawdź, jakie znaczenie ma rama blacharska we wspomnianych czynnościach.

Czym jest rama blacharska?

Rama blacharska pozwala na naprawę blacharską samochodu, który uległ kolizji/wypadkowi. Podczas zderzenia (aczkolwiek wgniecenia mogą wynikać również z działania innych sił zewnętrznych) samonośne nadwozia lub ramy samochodów ulegają odkształceniom. Jest to związane z działaniem dwóch przeciwbieżnych sił (jedna przyłożona w środku masy pojazdu, druga działa z zewnątrz) o tych samych wartościach. Niestety w warunkach warsztatowych nie można ich obliczyć ani odtworzyć, dlatego by zachować pełną kontrolę nad naprawą samochodu po kolizji, należy użyć mniejszej i precyzyjnie regulowanej wartości siły prostującej, przy znacznie dłuższym czasie jej działania. Mówiąc prościej – w takich przypadkach trzeba wykorzystać ramę blacharską i jej właściwości, dzięki którym można przywrócić nadwoziu pojazdu pierwotną geometrię i odtworzyć jego walory użytkowe.

Elementy ramy blacharskiej

Pierwszą czynnością podczas naprawy samochodu jest wprowadzenie i zamocowanie pojazdu na ramie blacharskiej. Mocowanie za pomocą czterech szczęk progowych umożliwia wykonanie drobnych, szybkich napraw. Do bardziej skomplikowanych czynności wykorzystuje się mocowanie w punktach bazowych płyty podłogowej pojazdu.

Warto również sporządzić ścisłe pomiary w celu uzyskania informacji potrzebnych do usunięcia usterki, które jednocześnie pozwolą zachować parametry samochodu określone przez producenta. Na szczęście można tę czynność wykonać bezpośrednio w trakcie naprawy (ale również przed rozpoczęciem, jak i tuż po jej zakończeniu), ponieważ do ram blacharskich dołączane są mechaniczne systemy pomiarowe. Wśród urządzeń służących do mechanicznych systemów pomiarowych można wyróżnić urządzenia dolne, używane na bazie ramy pomiarowej, oraz urządzenia górne, które współpracują z układem dolnym dzięki zastosowaniu suwaków i służą do przeprowadzania pomiarów w komorze silnika, górnej części karoserii i bagażniku.

Innymi niezbędnymi elementami ramy blacharskiej są: podnośnik, który ułatwia dostęp do podzespołów samochodu, umożliwia lepszą kontrolę, a także skraca czas naprawy, oraz ramię ciągnące. Wykorzystanie mocy siłownika hydraulicznego w takim ramieniu jest skuteczniejsze, gdy ramię jest obrotowe, a wspomniany siłownik zamocowany wzdłuż pionowej jego części, co sprawia, że redukowane są straty energii, które powstały na przegubowym ramieniu.

Gdzie można zaopatrzyć się w ramy blacharskie?

Jednym z producentów ram blacharskich do napraw samochodów osobowych i dostawczych jest firma TAPKA. Urządzenia przez nią produkowane są wykorzystywane przy przeprowadzaniu najbardziej skomplikowanych i zaawansowanych prac blacharskich. Solidność, sztywność i wytrzymałość ram blacharskich gwarantuje ich konstrukcja, wykonana z grubościennych profili zamkniętych sprowadzanych z Austrii i Niemiec, a odpowiedni prześwit między karoserią a płaszczyzną ramy umożliwia wykorzystanie systemów pomiarowych.