Motocykl
2 listopada 2019

Kategoria:
Motoryzacja

Przygotowanie motocykla do podróży

Jazda motocyklem bywa niezwykle emocjonująca, a pasjonaci potrafią rzucić wszystko, aby jak najszybciej wybrać się na upragnioną przejażdżkę. Przegląd sprzętu powinien być dokonywany jak najczęściej, przynajmniej trzy razy w roku – to wie większość motocyklistów. Co obowiązkowo trzeba jeszcze zrobić, aby idealnie przygotować swój motocykl do podróży? Zobacz!

Motocykl a podróż – stan techniczny

Zanim wybierzesz się w jakąkolwiek trasę, musisz mieć pewność, że Twój ukochany pojazd jest w idealnym stanie technicznym. Sprawdzenie oleju i płynu hamulcowego jest konieczne, a dokładne nasmarowanie łańcucha to również Twój obowiązek.

Jako że poziom oleju w każdym motocyklu sprawdza się w inny sposób, warto szczegółowo zapoznać się z instrukcją obsługi swojego modelu. Płyn hamulcowy sprawia mniejsze problemy. Jak mówi specjalista z firmy Bialikovski, powinno wymieniać się go co dwa sezony lub co 20 tysięcy kilometrów. Jeśli jednak dostrzeżesz, że w kontrolnym okienku poziom płynu niebezpiecznie zbliża się do minimum, musisz zareagować. Tak samo w przypadku jego brunatnej barwy. To może oznaczać, że klocki są zużyte lub układ hamulcowy jest nieszczelny.

Smarowanie łańcucha nie powinno być problematyczne – na rynku znaleźć można nawet specjalne smary w aerozolu. Przy okazji sprawdź dokładnie swoje oświetlenie. Jakiekolwiek problemy z żarówkami powinny być jak najszybciej zażegnane, jeszcze zanim wyruszysz w swoją podróż.

Niezbędne wyposażenie motocykla do podróży

Aby podróż przebiegała jak najbardziej komfortowo i płynnie, zaopatrz się w niezbędne wyposażenie. Jakie? Oto lista must-have.

  1. Kufry – przestrzeń bagażowa umożliwi Ci bezproblemowe przewożenie ekwipunku bez jakichkolwiek nieudogodnień. Szczególnie polecane są sztywne kufry, które zapewniają dodatkową ochronę przed złodziejami. Chronią też Twoje wyposażenie
    w razie przewrócenia się pojazdu.
  2. Sakwy – są tak samo niezbędne jak kufry, mogą być alternatywą dla nich. W dodatku cechują się zdecydowanie mniejszym ciężarem i większą poręcznością. Jest to nieocenione wsparcie dla każdego motocyklisty. Warto stawiać na te najlepszej jakości, takie jak sakwy S14A DRAG STAR, które charakteryzują się odpornością na warunki atmosferyczne i wykonaniem z niesamowicie wytrzymałej polskiej skóry oraz pojemnością w wysokości 22 l.
  3. Osłona na silnik – jest naprawdę przydatna, jeśli chcesz zapewnić ochronę podwozia motocykla przed zniszczeniem przez żwir i kamienie. Szybko niszczą one układ wydechowy i filtr powietrza.
  4. Dodatkowe gniazdo zasilania i GPS – nowoczesne udogodnienia będą niesamowicie pomocne w razie dłuższych tras. Pamiętaj, że Twój telefon czy powerbank nie są nieśmiertelne, a brak kontaktu z bliskimi może być niepokojący – szczególnie dla nich.

Odpowiednie wyposażenie motocyklu to podstawa – nie zapomnij o takich elementach jak bezpieczniki, trytytki, taśma naprawcza, klucze i żarówki. Równie przydatne mogą się okazać smar lub zestaw do naprawy opon. Prawdziwy pasjonat zawsze zadba o odpowiednie zaopatrzenie i będzie starał się, aby nic nie utrudniło mu przeżycie niezapomnianej przygody.