Naprawa turbosprężarki
29 maja 2021

Kategoria:
Motoryzacja

Przyczyny awarii turbosprężarek w samochodach osobowych

Turbosprężarki są stosowane coraz powszechniej przez producentów samochodów w celu podwyższenia mocy silnika. Niestety tak jak niemal wszystkie urządzenia czy też części samochodowe, turbosprężarki ulegają czasem awariom. Przyczyn uszkodzenia może być wiele, dlatego bez znalezienia konkretnego powodu awarii nie ma większego sensu, aby wymieniać cały podzespół na nowy. Podstawą większości napraw turbosprężarek jest ich regeneracja. Warto dowiedzieć się, co może wywołać awarię tego narzędzia, aby móc zapobiec ewentualnym problemom w przyszłości. Kiedy turbosprężarka może ulec uszkodzeniu?

Wyciek oleju z turbosprężarki

Wyciek oleju jest jednym z objawów, który może świadczyć o uszkodzeniu turbosprężarki. Płyn może wyciec, kiedy turbosprężarka jest już zużyta. Olej pojawia się także w przypadku nieprawidłowego separowania oleju, kiedy to trafia do komory kompresji, a następnie zalewa układ dolotowy. Olej może także ulec zwęgleniu jeśli jego poziom jest zbyt wysoki, przez co nie może swobodnie przepływać przez turbosprężarkę.

Naprawa turbosprężarki będzie konieczna także w sytuacji, kiedy w silniku samochodowym pojawią się przedmuchy. Są one spowodowane zazwyczaj zwiększeniem ciśnienia w skrzyni korbowej. W takiej sytuacji spływ oleju z turbosprężarki jest znacznie utrudniony, a olej przedostaje się do układu wydechowego. Zapchany układ wydechowy także może doprowadzić do niekontrolowanego wycieku oleju.

Zbyt forsowna jazda

Zbyt dynamiczna jazda pojazdem z turbosprężarką może przyczynić się do jej silnego nagrzania. Dzieje się tak bardzo często szczególnie w przypadku sportowych samochodów z turbodoładowaniem.

Jak mówi specjalista z serwisu układów wtryskowych Turboinjector: Przeciążenie auta może doprowadzić do uszkodzenia turbosprężarki. Stałe utrzymywanie maksymalnych obrotów wirnika turbosprężarki, a także wysokie temperatury, które przekraczają 800 stopni, błyskawicznie mogą doprowadzić do awarii. Podobnie dzieje się w przypadku zbyt gwałtownego wyłączania silnika, kiedy turbosprężarka może ulec zatarciu. Konieczne jest więc wrzucenie luzu i odczekanie około półtorej minuty przed wyłączeniem silnika, aby nie doprowadzić do uszkodzeń. Niektóre pojazdy posiadają turbo timer, który podtrzymuje obroty silnika po wyjęciu kluczyka ze stacyjki, dzięki czemu nie należy się obawiać, iż turbosprężarka ulegnie zatarciu.

Brak odpowiedniego smarowania

Brak odpowiedniego smarowania stanowi jedną z najczęstszych awarii turbosprężarek. Problem ten dotyka w szczególności samochody, które mają problem ze swobodnym przepływem oleju. Turbosprężarka może zostać uszkodzona także w przypadku nieprawidłowego dobrania oleju lub jego zanieczyszczenia. Zanieczyszczenie może być skutkiem zużycia silnika bądź przedostania się wody do układu smarowania. Jeżeli olej w samochodzie nie jest regularnie wymieniany, ulega degradacji, przez co również może stać się przyczyną uszkodzenia turbosprężarki.

Głównymi przyczynami uszkodzenia turbosprężarki są zazwyczaj nieprawidłowe użytkowanie auta oraz niezapewnienie odpowiedniego smarowania. Uszkodzone urządzenie nie zawsze jednak musi być wymienione na nowe. Czasem wystarczy jedynie regeneracja w profesjonalnym serwisie.