13 grudnia 2019

Kategoria:
Motoryzacja

Przyczepy przystosowane do busów

Przewóz towarów często się wiąże z koniecznością przetransportowania obiektów niemałych gabarytów. Nie każdy można przewieźć samochodem osobowym. Wiele osób zastanawia się więc nad wyborem odpowiedniej przyczepy do busa. Nie jest to trudne, jeśli znasz zasady jej doboru właśnie do tego typu pojazdu. Poza tym przyczepy przystosowane do busa powinny się charakteryzować konkretnymi cechami, aby wpisywały się w przepisy prawa drogowego.

Przyczepy – kto może z nimi jeździć?

Niezwykle istotna jest waga przyczepy. To od tego przede wszystkim zależy, czy jeździsz z nią legalnie, czy też nie bez dodatkowych uprawnień.

  • Kategoria B – pozwala na prowadzenie pojazdu, którego waga nie przekracza 3,5 tony. Dopuszczalny ciężar całkowity przyczepki w tym przypadku wynosi max 750 kg. Z tego względu przyczepy przystosowane do busów, które nie mają więcej niż 750 kg, są idealne właśnie do mniejszych pojazdów tego typu.
  • Kategoria B96 – umożliwia możliwość kierowania zespołem pojazdów o masie nie większej niż 4250 kg. Samochód, który transportuje przyczepkę, nie może jednak mieć masy większej o 1/3 niż wynosi jej masa.
  • Kategoria B + E – taki zestaw może mieć 7 ton. W tym przypadku przyczepa może mieć nawet 3,5 tony.

Jeśli już wiesz, ile może mieć kilogramów Twoja przyczepka do busa, zwróć uwagę na inne istotne aspekty.

Busy a przyczepki

Przyczepy przeznaczone do busów zaliczają się zazwyczaj do kategorii lekkiej. Wyznacznik 750 kg nie jest jednak tak ścisły, jak się wydaje. Jeśli auto waży mniej np. 1900 kg, może ciągnąć przyczepkę o wadze 1200 kg. Poza tym nie musi ona być wyposażona w hamulec najazdowy, który jednak jest dodatkowym udogodnieniem.

Jak mówi specjalista z firmy NOWIM Mariusz Nowicki, warto wybierać przyczepki najwyższej jakości. Najlepsze są wyposażone w dobrą podłogę – powinna być antypoślizgowa, wodoodporna oraz najlepiej wzmacniana. Dlatego tak ważne jest, aby stawiać na dobrych i sprawdzonych producentów.

Poza tym na rynku do wyboru masz kilka odmian przyczepy dostosowanej do busa, takie jak:

  • europaletowa,
  • transportowa,
  • wywrotkowa,
  • towarowa,
  • dostosowana do ADR.

W wyborze odpowiedniej przyczepy może pomóc doświadczony sprzedawca.

O czym pamiętać przy użytkowaniu przyczepki?

Przede wszystkim należy pamiętać – o wadze. Przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej zestawu pojazdu grozi poważnymi konsekwencjami. Gorzej, jeśli dojdzie do kontroli przez Inspekcję Transportu Drogowego. Przy okazji nie zapomnij o odpowiedniej prędkości z przyczepką – może wynosić max 80 km/h.

Po drugie – stawiaj na produkty, które mają rzetelne wyposażenie. Jeśli chcesz, aby Twój towar był zabezpieczony jak najlepiej – pamiętaj o solidnej podłodze i jej funkcjach antypoślizgowych.