przewozenie-dzieci-samochodem
17 lipca 2018

Kategoria:
Motoryzacja

Przewożenie dzieci w samochodzie w świetle przepisów

Podróżowanie z dziećmi samochodem wymaga od opiekuna zapewnienia małym pasażerom nie tylko komfortu w czasie jazdy, ale przede wszystkim bezpieczeństwa, przy jednoczesnym przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego. Należy jednak pamiętać, że na przestrzeni kilku ostatnich lat regulacje dotyczące przewozu dzieci ulegały dość częstym zmianom, a co za tym idzie nie wszyscy zainteresowani orientują się w najnowszych przepisach.

Dziecko w aucie – zadbaj o bezpieczeństwo

Jeszcze do niedawna przewożenie dzieci w foteliku dotyczyło małych pasażerów do 12 roku życia lub o wzroście poniżej 150 cm. Ten i inne przepisy dotyczące transportu osób małoletnich uległy zmianie w 2018 r. W chwili obecnej obowiązek wyposażenia pojazdu w dziecięce foteliki samochodowe lub inne urządzenia zabezpieczające zależy nie od wieku dziecka, a od wzrostu. Wymóg ten musi być przestrzegany do uzyskania pełnoletności lub do momentu, gdy dziecko przekroczy 150 cm wzrostu, a co za tym idzie nawet jeśli nasz małoletni pasażer ukończył 12 lat, ale nie osiągnął wymaganego wzrostu, musi korzystać z takiej formy transportu. Niemniej jednak w przypadku gdy, z uwagi na wzrost i wagę dziecka, nie jest możliwe zapewnienie fotelika lub innego urządzenia przytrzymującego, ustawodawca zezwolił na przewóz dziecka bez tego typu elementów. Wówczas możliwe jest przewożenia dziecka w pasach bezpieczeństwa na tylnym siedzeniu samochodu.

Warunkiem jest, aby dziecko miało co najmniej 130-150 cm wzrostu, a jego waga przekraczała 36 kg. Również dziecko w wieku powyżej 3 lat można przewieźć na tylnym siedzeniu zapięte tylko w pasy, ale wyłącznie w przypadku, gdy już dwoje innych dzieci jest tam przewożonych w fotelikach lub innych urządzeniach przytrzymujących i nie zmieści się tam już kolejny fotelik, ani inne urządzenie przytrzymujące. Nowe przepisy regulują także możliwość transportu najmniejszych i najmłodszych pasażerów tyłem do kierunku jazdy. Wynika z nich, że w takim przypadku niedozwolone będzie przewożenie dziecka na przednim fotelu, gdy w samochodzie istnieje aktywna poduszka powietrzna pasażera. Należy ponadto pamiętać, że kierowców obowiązuje bezwzględny zakaz przewożenia dzieci do 3 roku życia pojazdem bez pasów bezpieczeństwa i fotelika. Za nieprzestrzeganie powyższych przepisów grozi mandat w wysokości 150 zł oraz 6 punktów karnych.

Wymogi dotyczące dziecięcych fotelików samochodowych

Bardzo istotną zmianą, wynikającą z nowo obowiązujących przepisów jest fakt, że fotelik w samochodzie powinien być przede wszystkim dostosowany do wzrostu i masy dziecka oraz zamontowany zgodnie z zaleceniami producenta. Obecnie ze względu na wagę malucha wyodrębnione są 3 grupy fotelików. Grupa „0” przeznaczona dla dzieci do 13 kg, grupa „I” od 9 do 18 kg oraz grupa „II” i „III” dla dzieci od 15 do 36 kilogramów. Decydując się na ich zakup należy zadbać, aby miały one certyfikaty bezpieczeństwa, dlatego też zakup tego typu sprzętu powinien być dokonany w miejscu, które może pochwalić się odpowiednim asortymentem, wiedzą i doświadczeniem, na przykład w firmie Logis S.A. z Rawy Mazowieckiej. Mając na względzie wygodę użytkowania, należy także zwrócić uwagę na detale takie jak systemy mocowania, rodzaje pasów bezpieczeństwa (najlepiej pasy 5-punktowe z dodatkowym pasem biodrowym), a także rodzaj materiałów obiciowych. W chwili obecnej na rynku dostępny jest ogromny wybór urządzeń przytrzymujących i fotelików, a co za tym idzie nie powinniśmy mieć problemu z wyszukaniem odpowiedniego dla nas rozwiązania.

Właściwie dobrany fotelik i zapięte pasy to bezpieczeństwo oraz komfort podróży małych pasażerów.